Partnerzy serwisu:

Maszyniści odmawiali potwierdzenia rozkazów dyżurnych. Bo RODO

Jakub Madrjas 23.10.2019 516

Maszyniści odmawiali potwierdzenia rozkazów dyżurnych. Bo RODO
Fot. JM
Dyżurni ruchu są zaniepokojeni powtarzającymi się incydentami niewypełnienia procedur przez niektórych maszynistów. Prowadzący pociągi nie chcieli potwierdzić przyjęcia rozkazów od dyżurnych ruchu swoim nazwiskiem, zasłaniając się przepisami o ochronie danych osobowych (RODO).
Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu przesłał do wiceprezesa PKP PLK Marka Olkiewicza pismo z prośbą o pilną interwencję. Jak piszą, problem polega na tym, że „po podyktowaniu drogą radiową rozkazu pisemnego niektórzy maszyniści odmawiają podawania swojego nazwiska przy potwierdzeniu odebrania rozkazu, bezpodstawnie powołując się na przepisy Ustawy o ochronie danych osobowych (RODO)”.

To w oczywisty sposób narusza przepisy kolejowe, w tym obowiązującą przewoźników instrukcję IR 1. – Dalsze tolerowanie takich zachowań doprowadzi w konsekwencji do sytuacji, w której dyżurni ruchu będą zatrzymywać pociągi prowadzone przez maszynistów odmawiających podania swojego nazwiska po przyjęciu drogą radiową rozkazu pisemnego – przestrzegają dyżurni, nie widząc innego bezpiecznego wyjścia z sytuacji.

Rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec nie zaprzecza, że takie pismo wpłynęło do zarządu spółki. Zapewnia, że „sytuacje, dotyczące postępowania przy dyktowaniu drogą radiową rozkazu pisemnego, nie powodowały zmian w ruchu kolejowym”. Nie pozostawia też wątpliwości, kto ma rację. – Instrukcja IR 1 jest obowiązującym dokumentem, a w nim zapis, że dyżurny ruchu wpisuje nazwisko pracownika, któremu treść rozkazu pisemnego przekazał, a odbierający nazwisko dyżurnego ruchu – przypomina przedstawiciel PLK, podkreślając, że żaden z przewoźników nie zgłaszał uwag do instrukcji, a regulacje prawne obowiązują wszystkich pracowników.

Prezydent Związku Zawodowego Maszynistów, Leszek Miętek informuje „Rynek Kolejowy”, że nie miał sygnałów dotyczących problemu z przyjmowaniem rozkazów pisemnych drogą radiową przez drużyny trakcyjne. Obiecał wyjaśnić tę sprawę.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony