Partnerzy serwisu:

Maszyniści łatwiej wrócą do pracy. Ministerstwo zmieni prawo

Michał Szymajda 07.03.2019 8,6k

Maszyniści łatwiej wrócą do pracy. Ministerstwo zmieni prawo
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl (zdjęcie ilustracyjne)
Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie świadectwa maszynisty. Chodzi o możliwość łatwiejszego przywrócenia do pracy maszynistów, którzy z różnych przyczyn nie uzyskali nowych dokumentów, wymaganych przez Urząd Transportu Kolejowego.
– Potrzeba zmiany rozporządzenia (…) związana jest z koniecznością uregulowania kwestii dotyczących ponownego dopuszczania do pracy maszynistów, którzy wykonywali czynności na stanowiskach związanych z prowadzeniem pojazdów kolejowych przed wprowadzeniem systemu licencji i świadectw maszynistów, a w związku z przerwą w wykonywaniu zawodu, nie uzyskali dotychczas świadectwa maszynisty – informuje resort.

W rozporządzeniu ma pojawić się dodatkowy punkt, który zakłada, że „w celu przywrócenia do pracy osoby te będą odbywały sprawdziany wiedzy i umiejętności w sposób określony w rozdziale 3 rozporządzenia w sprawie świadectwa maszynisty z uwzględnieniem procesu szkolenia maszynistów realizowanego na podstawie przyjętych u przewoźników kolejowych i zarządców infrastruktury systemów zarządzania kompetencjami”. Sprawdzian wiedzy i umiejętności przeprowadzany będzie przed wydaniem świadectwa maszynisty dla osoby, która uprzednio wykonywała taki zawód.

Ministerstwo określa grupę osób, którym udoskonalenie prawa pomoże wrócić do zawodu. Chodzi o maszynistów, którym do 29 października 2018 r. wymieniono uprawnienia do kierowania pojazdami kolejowymi na licencję maszynisty, jednak do dnia 29 października 2018 r. nie zdołali uzyskać od pracodawcy świadectwa maszynisty.

– W wyniku wejścia w życie projektowanego rozporządzenia przewoźnicy kolejowi będą mieli do dyspozycji większą ilość maszynistów. Przewiduje się, że projektowane rozporządzenie będzie miało korzystny wpływ na rynek pracy – pisze w uzasadnieniu ministerstwo.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony