Partnerzy serwisu:

Maroko: Linia Tanger - Casablanca otwarta

Tomasz Kościelny 18.11.2018 4,8k

Maroko: Linia Tanger - Casablanca otwarta
Fot. ONCF
320 km/h - z taką prędkością poruszają się najszybsze w Afryce pociągi. W Maroku zostało właśnie zainaugurowane połączenie kolei dużych prędkości w relacji Tanger - Casablanca. W otwarciu linii wziął udział prezydent Francji Emmanuel Macron oraz król Maroka Mohammed VI.
Budowa linii ruszyła w 2011 roku. Inwestycja pochłonęła blisko 2,5 mld dolarów. Do jej obsługi marokański operator kolejowy - firma ONCF, zamówił 12 pociągów Avelia Euroduplex, które wyprodukował Alstom. Są one przystosowane do warunków klimatycznych panujących w północnej części Afryki. Na pokładzie każdego z nich znajduje się miejsce dla 533 pasażerów.

Na odcinku z Tangeru do Kenitry pociągi rozpędzają się do prędkości 320 km/h, z Kenitry do Casablanki - do 200 km/h. Nowe połączenie pozwoliło na skrócenie czasu jazdy na całej trasie z 4 godzin i 45 minut do 2 godzin i 10 minut. Nowa linia ma przyczynić się do rozwoju Tangeru oraz przyspieszyć rozwój infrastruktury w północnej części kraju, gdzie znajdują się ośrodki portowe.

ONCF szacuje, że rocznie linią dużych prędkości przejedzie około 6 mln pasażerów. Aby osiągnąć ten wynik, pociągi mają kursować co godzinę. Ich szacowana zajętość miałaby wynosić około 70%. Składy będą poruszały się w trakcji pojedynczej (wówczas będą dostępne 533 siedzenia), albo podwójnej (1066 siedzeń).

Znaczące wsparcie projektu pochodziło ze strony rządu francuskiego, który sfinansował 51% inwestycji. 28% kosztów pokrył rząd marokański, a pozostałe 21% - Arabia Saudyjska, Kuwejt oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Siedem lat temu budowę zainaugurował ówczesny prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Przedstawiciele rządu francuskiego mają nadzieję, że ta inwestycja otworzy drogę do dalszej współpracy gospodarczej między obydwoma krajami.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony