Partnerzy serwisu:

Mamiński: Inwestycje kolejowe są ważne dla całej gospodarki

inf. pras. 14.05.2019 79

Mamiński: Inwestycje kolejowe są ważne dla całej gospodarki
fot. PKP PLK
– Inwestycje kolejowe są ważne nie tylko dla tego sektora, ale dla gospodarki i całego społeczeństwa – podkreślił prezes PKP SA Krzysztof Mamiński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
– Ci, którzy jeżdżą koleją po całej Polsce wygrywają już teraz i będą wygrywać w przyszłości. Dziś transport kolejowy coraz częściej pokonuje jazdę własnym samochodem, a realizowane inwestycje powodują, że będziemy jeździć szybciej i bardziej punktualnie – powiedział prezes PKP SA Krzysztof Mamiński na wstępie panelu pn. „Kolej nowych możliwości”. – Program inwestycyjny jest przygotowany nie tylko na bieżącą perspektywę unijną, ale i na następne. To nowa jakość – podkreślił.

– To historyczny moment, inwestycji na taką skalę jeszcze nie było. Jednocześnie uruchamiana jest coraz większa liczba pociągów. W ubiegłym roku uruchomiono 1,8 mln pociągów pasażerskich, co daje około 5 tysięcy dziennie. Przy tym wszystkim bezpieczeństwo jest na najwyższym poziomie odkąd prowadzone są statystyki – podkreślił prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra.

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel poinformował, że spółka jest już w pełni realizacji Krajowego Programu Kolejowego. – W procedurach realizacyjnych zrealizowanych zostało już blisko dwie trzecie programu. Przygotowujemy inwestycje tak, żeby w nową perspektywę finansową Unii Europejskiej przejść płynnie. Lata 2014-2016 były pod tym względem stracone, prawie nie realizowano nowych projektów – mówił prezes PLK.

Ważne inwestycje na dworcach i w tabor

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel podkreślił znaczenie realizowanego przez PKP SA Programu Inwestycji Dworcowych. – Realizujemy pierwszy odcinek programu, to około 200 dworców do realizacji, często otoczonych ochroną konserwatorską. Odnowione dworce muszą pełnić funkcję pierwszego kontaktu klienta z koleją. Musimy też myśleć o infrastrukturze towarzyszącej – parkingach, ładowarkach dla samochodów elektrycznych, car sharingu czy współpracy z komunikacją zapewniającą ostatnią milę dojazdową – wskazywał Bittel.

Artur Resmer, członek zarządu PKP Intercity poinformował, że z programu inwestycyjnego PKP Intercity, opiewającego na 7 miliardów złotych w realizacji są już kontrakty na ponad 2 mld złotych. – Opieramy nasz pomysł na biznes na sprawdzonych partnerach, takich jak Newag, FPS i Pesa – wyliczał Resmer. Przypomniał, że spółka w dużej części modernizuje posiadany majątek, zainwestuje też w ramach programu w rozbudowę zapleczy, których obecnie brakuje.

Największe wyzwania przy realizacji

Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński przyznaje, że w obliczu coraz mniejszej liczby rąk do pracy realizacja inwestycji jest wyzwaniem. – Mamy swoistą „klęskę urodzaju” inwestycyjnego i kłopoty z pozyskaniem tak szerokiego spektrum podwykonawców, żeby wolna konkurencja mogła w pełni zadziałać. Ograniczenie dostępności wykonawców powoduje oczekiwanie, że cena za usługę będzie wyższa od kalkulowanej. Tak działa prawo rynku i nie będziemy na to narzekać, tylko to uwzględniać; chodzi o to, żeby same postępowania nie przysparzały wykonawcom dodatkowych problemów – mówił prezes PKP SA. Jak dodał, najtrudniejsza była końcówka ubiegłego roku, związana także z dużym wysypem inwestycji samorządowych. Jego zdaniem, sytuacja na rynku już się poprawia.

Prezes UTK Ignacy Góra przyznał z kolei, że występują pewne problemy z punktualnością. – Dla wszystkich pociągów wyniosła ona w zeszłym roku 90 procent. To oznacza spadek jakości świadczonych usług, jeśli chodzi o przewoźników pasażerskich. Wszyscy pracujemy jednak nad zmianą tego wskaźnika. Przyczyny nie leżą jednak tylko po stronie zarządcy infrastruktury, obciążają również przewoźników a często wynikają także z przyczyn zewnętrznych, takich jak warunki pogodowe – podsumował prezes Góra.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony