Partnerzy serwisu:

Małopolska zgłosiła do Kolej Plus budowę aż trzech linii kolejowych

Jakub Madrjas 28.08.2020 14,2k

Małopolska zgłosiła do Kolej Plus budowę aż trzech linii kolejowych
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Kontynuujemy przegląd projektów zgłoszonych do programu Kolej Plus. W Małopolsce jest ich pięć, za to aż trzy z nich dotyczą budowy nowych linii kolejowych: do Myślenic, Niepołomic i Olkusza. Jeśli dodać, że w planach krajowych jest jeszcze nowe linia Podłęże – Piekiełko i cztery kolejne w ramach projektu CPK, to zamierzenia są iście mocarstwowe. 
Zakończył się pierwszy etap Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus. Do PKP Polskich Linii Kolejowych trafiło blisko 100 wniosków. Zgłoszenia zostały wysłane ze wszystkich województw. Wnioski złożyły zarządy województw, starostwa powiatowe, urzędy miast i gmin oraz stowarzyszenia. Nie mamy jeszcze listy projektów, ale będziemy je sukcesywnie opisywać w ramach dostępnych Redakcji "Rynku Kolejowego" informacji.

Dotychczas opisaliśmy 10 projektów złożonych przez województwo Podkarpackie oraz pięć propozycji Dolnego Śląska. Pisaliśmy również, że żadnego projektu nie złożyło województwo pomorskie; zrobiły to jednak samorządy niższego szczebla – są to 2 projekty, które wkrótce również opiszemy. Wszystkie informacje o projektach będziemy umieszczać w tym wątku.

Małopolskie chce budować aż trzy linie kolejowe

Jak poinformował "Rynek Kolejowy" Michał Drewnicki z biura prasowego marszałka Małopolski, ten samorząd zgłosił pięć projektów do programu. Aż trzy z nich dotyczą budowy nowych linii kolejowych. Pierwszy to budowa połączenia kolejowego Kraków – Myślenice. O tym projekcie piszemy już od 2017 roku. Przygotowano już tzw. Koncepcję z elementami Studium Wykonalności projektu pod nazwą: „Nowa jakość w obsłudze szynowym transportem zbiorowym gmin Województwa Małopolskiego: Kraków, Świątniki Górne, Siepraw i Myślenice. Projekt został zgłoszony w wariancie rekomendowanym wg przygotowanej koncepcji oraz w wariancie przez Głogoczów, opracowanym przez Gminę Myślenice.

Drugim projektem jest budowa połączenia kolejowego Kraków – Olkusz, z budową łącznicy kolejowej w Jaworznie. To oddzielne oddzielne, co opisywaliśmy w tym miejscu; łącznica pozwoliłaby w stosunkowo szybko skrócić czas przejazdu pomiędzy Olkuszem a Krakowem. Nowa linie kolejowa miałaby krótszy przebieg, przez Jurę Krakowsko-Częstochowską - opracowanie studium nowej linii deklarowało dwa lata temu województwo. 

Trzeci projekt budowa połączenia kolejowego Kraków – Niepołomice, o którym dotąd niewiele było wiadomo – wkrótce postaramy się opisać go szerzej.

Dwie rewitalizacje

Oprócz tego do programu Kolej Plus zgłoszona została rewitalizacja linii kolejowej nr 97 na odc. Sucha Beskidzka – Żywiec celem usprawnienia połączenia Kraków – Żywiec (koszty wg opracowanego Studium Wykonalności dla Rewitalizacji Linii Kolejowej nr 97 na odcinku Żywiec – Sucha Beskidzka, wg rekomendowanych w studium wykonalności wariantów W1 i W1a, koszty dotyczą całego odcinka obejmującego Województwo Małopolskie i Województwo Śląskie). To niewątpliwie sukces Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka”, które od lat walczy o modernizację tego odcinka. Zgłoszenie tego projektu do Kolej Plus jest jednocześnie zaskakujące, bo linię planowano remontować z pieniędzy z nowej perspektywy finansowej UE. 

Ostatnim projektem jest rewitalizacja linii kolejowej nr 108 i 110 na odc. Gorlice – Jasło celem usprawnienia połączenia Kraków – Jasło. Do Gorlic nie ma ani dobrej infrastruktury torowej, ani też oferty przewozowej. Dotąd w zakresie planów dla linii 108 koncentrowano się na bieszczadzkim odcinku Jasło – Nowy Zagórz, dla którego przygotowywana jest dokumentacja. Pomiędzy Stróżami a Jasłem wykonano pewne prace, ale jakość infrastruktury nie jest zadowalająca. O rewitalizację linii zabiegały od lat lokalne samorządy. Co ciekawe, zgłoszony odcinek Gorlice – Jasło leży w dużej części w województwie Podkarpacki, które z kolei zgłosiło do programu budowę nowej linii kolejowej nr 166 Dębica – Jasło.

W Małopolsce powstanie aż osiem nowych linii kolejowych?
 

Warto zauważyć, że zgłoszone do Kolej Plus projekty wcale nie wyczerpują planów i zapowiedzi dotyczących Małopolski. Oprócz modernizacji istniejących linii kolejowych prowadzonych w ramach Krajowego Programu Kolejowego, przygotowywana jest już budowa nowej linii Podłęże – Piekiełko. Do tego budowę aż czterech kolejnych linii zawiera program CPK: nr 111, odcinek Biała Błotna – Węzeł Małopolsko-Śląski, nr 113, odcinek Węzeł Małopolsko-Śląski – Kraków, nowy odcinek linii nr 73 Busko-Zdrój – Tarnów i nowa linia Tarnów - Nowy Sącz, alternatywnie do modyfikacji przebiegu istniejącej linii nr 96. A zapowiadany jest jeszcze, na razie dość enigmatyczny, tzw. Program Transportowy Podtatrza. Plany są zatem oszałamiające. 
Wszystko o Kolej Plus
Zakończył się pierwszy etap Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus. Do PKP Polskich Linii Kolejowych trafiło blisko 100 wniosków. Wszystkie informacje na temat programu zebraliśmy w tym wątku. Przeczytaj o poszczególnych projektach:
PARTNERZY DZIAŁU



Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe linie kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony