Partnerzy serwisu:

Majewski: Liczne remonty na kolei pogarszają ofertę. Widać to w statystykach

Jakub Majewski 08.05.2018 26

Majewski: Liczne remonty na kolei pogarszają ofertę. Widać to w statystykach
Fot. PKP PLK
– Najnowsze dane potwierdzają nasze zeszłoroczne przestrogi przed nadmiernym optymizmem prognoz dla sektora kolejowego. W momencie, gdy wreszcie ruszyła fala projektów modernizacyjnych po raz kolejny pogorszyła się bowiem oferta przewozowa – pisze Jakub Majewski, prezes zarządu Fundacji Pro Kolej.
Po okresie względnego spokoju, związanego z zakończeniem inwestycji finansowanych z poprzedniej perspektywy budżetowej UE, ruch pociągów zdezorganizowały nowe prace.

– W przypadku przewozów pasażerskich ich skutkiem jest odwoływanie pociągów, wydłużanie czasów jazdy, opóźnienia i przesiadki do autobusów. Czyli wprost pogarszanie jakości podróży, które zniechęca dopiero co odzyskanych podróżnych. I to właśnie pokazują tegoroczne statystyki – komentuje Majewski.

Jak uważa szef fundacji Pro Kolej, w przypadku przewozów towarowych, pozornie optymistyczne dane UTK wynikają w znacznej mierze z wymuszonych inwestycjami objazdów. Statystyki nie do końca oznaczają poprawę koniunktury.

– Rosną wprawdzie przewozy materiałów budowlanych, ale z drugiej strony ładunki krążą po sieci nie dlatego, że rośnie liczba odbiorców, ale dlatego, że dotychczasowe trasy mają wyczerpaną przepustowość albo są całkowicie nieprzejezdne – mówi.

Niestety w tym kontekście najbliższa przyszłość nie rysuje się różowo. – Presja na wykorzystanie środków unijnych będzie rodzić pokusę dalszej dezorganizacji ruchu kolejowego. Przewozy pasażerskie będą wiec dalej spadać, a w towarowych wzrost w końcu wyhamuje. I dopiero po oddawaniu zmodernizowanych odcinków kolej wróci na ścieżkę wzrostu – ocenia Majewski.
Cyberbezpieczeństwo w transporcie kolejowym
 

„Cyberbezpieczeństwo w transporcie kolejowym” 24 lipca 2018 r., Warszawa

W branży kolejowej zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem dotyczą wielu obszarów, od urządzeń sterowania ruchem kolejowym po systemy sprzedaży biletów lub śledzenia przesyłek w transporcie towarowym. Konsekwencje zdarzeń mogą być liczne, od wypadków kolejowych do poważnych strat finansowych.

Ryzyka są wysokie, warto zatem w celu ich minimalizacji zdobyć jak najszerszą wiedzę i wymienić doświadczenia. Podczas konferencji odpowiemy m.in. na pytania:

• Na czym polega waga zagadnienia cyberbezpieczeństwa na kolei?
• Jakie są najczęstsze zagrożenia?
• Jakie obowiązki ciążą na operatorach usług kluczowych?
• Jakie należy stosować środki kontroli ryzyka?

Rejestracja dostępna tutaj

Podziel się ze znajomymi:
 
 
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony