Partnerzy serwisu:

Majewski: Liczne remonty na kolei pogarszają ofertę. Widać to w statystykach

Jakub Majewski 08.05.2018 26

Majewski: Liczne remonty na kolei pogarszają ofertę. Widać to w statystykach
Fot. PKP PLK
– Najnowsze dane potwierdzają nasze zeszłoroczne przestrogi przed nadmiernym optymizmem prognoz dla sektora kolejowego. W momencie, gdy wreszcie ruszyła fala projektów modernizacyjnych po raz kolejny pogorszyła się bowiem oferta przewozowa – pisze Jakub Majewski, prezes zarządu Fundacji Pro Kolej.
Po okresie względnego spokoju, związanego z zakończeniem inwestycji finansowanych z poprzedniej perspektywy budżetowej UE, ruch pociągów zdezorganizowały nowe prace.

– W przypadku przewozów pasażerskich ich skutkiem jest odwoływanie pociągów, wydłużanie czasów jazdy, opóźnienia i przesiadki do autobusów. Czyli wprost pogarszanie jakości podróży, które zniechęca dopiero co odzyskanych podróżnych. I to właśnie pokazują tegoroczne statystyki – komentuje Majewski.

Jak uważa szef fundacji Pro Kolej, w przypadku przewozów towarowych, pozornie optymistyczne dane UTK wynikają w znacznej mierze z wymuszonych inwestycjami objazdów. Statystyki nie do końca oznaczają poprawę koniunktury.

– Rosną wprawdzie przewozy materiałów budowlanych, ale z drugiej strony ładunki krążą po sieci nie dlatego, że rośnie liczba odbiorców, ale dlatego, że dotychczasowe trasy mają wyczerpaną przepustowość albo są całkowicie nieprzejezdne – mówi.

Niestety w tym kontekście najbliższa przyszłość nie rysuje się różowo. – Presja na wykorzystanie środków unijnych będzie rodzić pokusę dalszej dezorganizacji ruchu kolejowego. Przewozy pasażerskie będą wiec dalej spadać, a w towarowych wzrost w końcu wyhamuje. I dopiero po oddawaniu zmodernizowanych odcinków kolej wróci na ścieżkę wzrostu – ocenia Majewski.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony