Partnerzy serwisu:

Magistrala Węglowa: Jest umowa na projekt LOT B Nakło Śląskie – Kalina

inf. pras oprac. kł 03.09.2021 2,3k

Magistrala Węglowa: Jest umowa na projekt LOT B Nakło Śląskie – Kalina
fot. PKP PLK
Jest umowa na opracowanie dokumentacji projektowej dla odcinka Nakło Śląskie – Kalina (Herby Nowe) za 25 mln zł. Modernizacja tego odcinka Magistrali Węglowej opóźniła się o co najmniej pięć lat.
PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z firmą Systra umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania „LOT B – Prace na linii kolejowej 131 na odcinku Nakło Śląskie (km 29,000) – Kalina (km 66,800) realizowanego w ramach projektu „Prace na linii kolejowej C-E 65 na odc. Chorzów Batory – Tarnowskie Góry – Karsznice Inowrocław – Bydgoszcz – Maksymilianowo”. Wartość prac to ponad 25 mln zł netto. Dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie prac projektowych planowane jest na koniec 2023 roku. Potem możliwa będzie realizacja robót.

Jak już informowaliśmy, projekt zakończy się najwcześniej w 2027 roku. Według Krajowego Programu Kolejowego cała południowa część Magistrali Węglowej miała być gotowa w 2022 roku. Okazało się, że pierwotnie zapisane w programie pieniądze były kilkukrotnie za małe. Więcej na ten temat piszemy tutaj

Będzie nowy przystanek w Tarnowskich Górach

Jak podkreśla PKP PLK, dokumentacja projektowa poprzedza inwestycję, której efektem będą lepsze podróże i przewóz towarów między Nakłem Śląskim a Herbami Nowymi, czyli efektywniejsze przewozy kolejowe na linii nr 131 z południa na północ Polski. -Przygotowywana inwestycja jest ważna dla poprawy przewozów towarowych w stronę Lublińca i Kluczborka, Inowrocławia, Bydgoszczy oraz Gdańska i Gdyni. Realizacja projektu zwiększy możliwości przyjaznego środowisku transportu kolejowego - podkreśla inwestor.

W dokumentacji przewidziano nowy przystanek – Tarnowskie Góry Osada Jana między Nakłem Śląskim a Tarnowskimi Górami, który zwiększy dostęp do kolei. Zakłada się przebudowę stacji: Nakło Śląskie, Tarnowskie Góry, Kalety, Boronów oraz przystanków: Miasteczko Śląskie i Strzebiń. Planowany standard to wyższe jasno oświetlone perony, wyposażone w wiaty i ławki oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Osobom o ograniczonej możliwości poruszania się dostęp do pociągów mają zapewniać windy i pochylnie.

Pociągi pasażerskie do 140 km/h


Zakres projektu obejmuje ponad 80 km torów i sieci trakcyjnej. Planowane prace mają pozwolić na szybszą jazdę składów pasażerskich do 140, a towarowych do 120 km/h. Przewidziane są nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym, które przy realizacji inwestycji zwiększą przepustowość linii – będzie mogło kursować więcej pociągów. Uwzględniono przyszłą budowę nowych przejść pod torami w stacji Nakło Śląskie i Kalety, przebudowę lub remont 56 obiektów inżynieryjnych. Serowanie ruchem ma być z Lokalnego Centrum Sterowania w Tarnowskich Górach, wyposażonego w nowoczesny system komputerowy. W zakres projektu wchodzi zwiększenie bezpieczeństwa na 6 przejazdach kolejowo-drogowych - informuje PLK.


PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony