Partnerzy serwisu:

Magazyn energii PKP Energetyki. „To innowacja w globalnej skali”

Michał Szymajda 05.07.2021 2,7k

Magazyn energii PKP Energetyki. „To innowacja w globalnej skali”
Fot. PKP Energetyka
Pomysł na budowę innowacyjnego magazynu energii trakcyjnej, który właśnie powstał w Garbcach pod Żmigrodem, zrodził się w 2018 roku. PKP Energetyka uwierzyło w pomysł zielonogórskiej kadry naukowej i dzięki temu w naszym kraju powstał system pionierski na skalę światową.
O jego wyjątkowości mówił podczas otwarcia magazynu profesor Grzegorz Benysek, pomysłodawca projektu.

– W 2018 roku przyszliśmy do PKP Energetyka z pewną ideą. Zarządowi spółki należą się olbrzymie podziękowania za to, że uwierzył w projekt i za to, że go aktywnie wspierał. Bez waszego zaangażowania nie było by tych urządzeń – powiedział profesor Benysek, po czym wskazał na szczegóły techniczne, które dolnośląskie rozwiązanie czyni zupełnie innowacyjnym.

– System gromadzenia energii pozwala na stabilizację pracy sieci energetycznej. Ono jest unikalne pod względem funkcjonalnym jak i technologicznym. Konkurencyjne rozwiązanie japońskie w przypadku zaistnienia awarii zasilania pozwala tylko na to, aby pociąg zjechał z trasy. Nasze rozwiązania pozwala na znacznie więcej. Zastosowaliśmy unikalną na skalę światową technologię magazynowania energii. Opiera się ono na bateriach NMC - technologii, które umożliwiają prace z bardzo dużymi mocami. Nasze rozwiązania pozwala nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa zasilania sieci, ale obniża znacznie koszty przyszłych inwestycji w zasilanie, rozbudowę sieci, również w przypadku budowy kolei dużych prędkości – mówił Grzegorz Benysek.

Profesor zaznaczył, że obecnie olbrzymim problemem jest utrzymanie jakości (poziomu) napięcia w sieci trakcyjnej. Magazyny energii takie jak w Garbcach, podniosą efektywność pracy na podstacjach trakcyjnych, a więc przyczynią się więc do upłynnienia ruchu pociągów.

– Ten magazyn daje gwarancję ciągłości pracy, nawet w przypadku tak rzadkiego zdarzenia jak pożar. System został tak zaprojektowany i zabudowany, że w przypadku jakichkolwiek awarii inne moduły automatycznie przejmą jego obowiązki. W trybie on-line mamy dostęp do tysiąca parametrów pracy urządzeń, co więcej możemy ustawiać parametry i pobierać raporty z dowolnego miejsca na świecie – dodał Benysek.

Jak podkreślał Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka, docelowo magazyn ma gromadzić energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. Polityka PKP Energetyki zakłada, że do 2030 roku, w ramach programu Zielona Kolej, 85% energii ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Magazyn energii jest niezwykle ważnym narzędziem koniecznym do realizacji tego planu. A także poligonem doświadczalnym i sprawdzianem dla przyjętych rozwiązań, bowiem takich magazynów w Polsce ma powstać aż 300...

– Absolutnie unikalny i nowoczesny magazyn energii, który otwieramy dziś, daje podwaliny do tego, aby dalej ten system rozwijać. Lokalne odnawialne źródła energii, podłączone do sieci, wyprodukują prąd dla podstacji, który będziemy mogli także magazynować  – powiedział Piotr Obrycki, dyrektor Biura Badań i Rozwoju PKP Energetyka, zapowiadając kolejne inwestycje.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PKP Energetyka
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony