Partnerzy serwisu:

Luka inwestycyjna jeszcze większa. PLK wyda tylko 4,3 mld zł

Jakub Madrjas 29.02.2016 353

Luka inwestycyjna jeszcze większa. PLK wyda tylko 4,3 mld zł
Fot. Grzegorz Koclęga
Jak poinformował Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, PKP PLK wyda w tym roku tylko 4,3 mld złotych na inwestycje. Jak tłumaczy, to efekt złych przygotowań poprzedniego zarządu spółki i resortu.
Na konferencji prasowej podsumowującej sto dni urzędowania Andrzeja Adamczyka jako swój największy sukces minister wskazał uratowanie bydgoskiej Pesy. Potwierdzono też zmiany w krajowym programie drogowym i procesie inwestycyjnym. Minister zdradził również, że prywatyzację PKP Energetyki badają dwa zespoły ministerstwa.

Zmiany w KPK pilne

Podczas spotkania minister Adamczyk odniósł się również do zmian w Krajowym Programie Kolejowym. Jego weryfikację potwierdził w ubiegłym tygodniu odpowiedzialny za kolej wiceminister Piotr Stomma. – Ten proces będzie trwał przynajmniej do połowy tego roku, kiedy pojawią się główne efekty tych analiz i korekty programu modernizacyjnego. A program jako taki zostanie przyjęty z końcem tego roku. To nie znaczy, że wstrzymujemy program inwestycyjny. Wręcz przeciwnie będą podejmowane radykalne działania aby usprawnić przygotowanie inwestycji – podkreślił Stomma.

Zapytany o te słowa minister Adamczyk zaznaczył, że sytuacja „zmienia się dynamicznie”, a nad programem kolejowym pracuje specjalny zespół. – Mam nadzieję że uda nam się ten proces zdecydowanie przyspieszyć – powiedział Adamczyk.

Jego zdaniem, problemem w PKP PLK było maskowanie przez pracowników różnych szczebli prawdziwych informacji o opóźnieniach w projektach. Zaznaczył, że przeznaczył kilka godzin na spotkanie z zarządem PLK w sprawie zaawansowania inwestycji kolejowych. – Oczekuję prawdziwych informacji bez względu na to, czy będą one dobre czy złe. Nie możemy narażać polskiej kolei i wykonawców na powtórkę dramatycznych wydarzeń, które stały się ich udziałem w czasie trwania poprzedniej perspektywy unijnej – podkreślił.

Wydatki jeszcze mniejsze - w tym roku tylko 4,3 mld zł

W styczniu, podczas spotkania kierownictwa nowego resortu i zarządu grupy PKP z branżą kolejową potwierdzono, że w tym roku wystąpi luka w inwestycjach PKP PLK. ponieważ zamiast zapowiedzianych 7 mld złotych PLK wyda w tym roku tylko 4,5-4,6 mld złotych.

Jednak podczas piątkowego briefingu minister Adamczyk powiedział, że nawet ta kwota nie jest prawdziwa, ponieważ ministerstwo zostało wprowadzone w błąd.  Realna kwota wydatków na ten rok podana przez ministra to 4,3 mld zł, a więc jeszcze o 200-300 mln zł mniej niż wydawało się w styczniu. – Stoimy przed wielkim problemem przygotowania inwestycji, ponieważ będą się one piętrzyły w kolejnych latach – powiedział Adamczyk.

– W PKP PLK zmieniły się osoby odpowiedzialne za przygotowanie inwestycji. Od teraz obowiązującą zasadą jest prawda, nawet niepopularna – stwierdził minister.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony