Partnerzy serwisu:

Lubuskie Impulsy prawie gotowe [zdjęcia]

Jakub Madrjas 19.10.2020 190

arrow
arrow
Lubuskie Impulsy prawie gotowe [zdjęcia]
Fot. Newag
Lubuskie Impulsy prawie gotowe [zdjęcia]
Lubuskie Impulsy prawie gotowe [zdjęcia]
Lubuskie Impulsy prawie gotowe [zdjęcia]
Lubuskie Impulsy prawie gotowe [zdjęcia]
Newag pokazał zdjęcia prawie gotowego zespołu trakcyjnego Impuls dla województwa lubuskiego. Pojazd ma napęd spalinowy, ale istniała techniczna możliwość wyposażenia go w pantograf i umożliwienia zasilania z sieci trakcyjnej. Województwo nie zdecydowało się jednak na dodatkowy wydatek. 
W listopadzie 2018 roku podpisana została umowa pomiędzy Newagiem a Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego na dostawę dwóch nowych trzyczłonowych spalinowych zespołów trakcyjnych.  Wartość zamówienia opiewa na 43 mln zł brutto. Zgodnie z umową pojazdy mają zostać dostarczone przed końcem 2020 r.

Na wizualizacji przedstawionej przez producenta od początku zwracał uwagę wygląd identyczny z rodziną Impuls, która dotąd obejmowała elektryczne, nie spalinowe zespoły trakcyjne. Również oznaczenie 36WEhd sugerowało nowe podejście do budowy pojazdu. Rzecz wyjaśniła się we wrześniu 2019 roku - podczas targów Trako Newag pokazał dwutrakcyjny (hybrydowy) pociąg który może być zasilany zarówno prądem z pantografu, jak i olejem napędowym z baku. Bazą dla pierwszej "hybrydy" Newagu był właśnie pojazd szykowany dla województwa lubuskiego.

Nieoficjalnie wiadomo, że producent negocjował z samorządem pozostawienie na pokładzie urządzeń do jazdy pod siecią trakcyjną, w tym pantografu; nie było to jednak zapisane w specyfikacji przetargu, a samorząd nie zdecydował się na dopłatę. W związku z tym po targach pojazd oznaczony numerem 36WEh-001 musiał zostać przebudowany. Pociągi dwutrakcyjne kupiły dopiero w tym roku samorządy Pomorza Zachodniego oraz - kilka dni temu - Dolnego Śląska

Lubuskie otrzyma ostatecznie dwa spalinowe zespoły trakcyjne, ale z przekładnią elektryczną.  Podobne pojazdy powstają dla Kolei Wielkopolskich. Profil KolejLove lubuskie opublikował właśnie pierwsze zdjęcia pojazdu 36WEhd-001 dla Lubuskiego. Jak potwierdza Aldona Mastalerz z biura prasowego Newagu, oba pojazdy są prawie gotowe i zostaną dostarczone w połowie listopada. Pierwszy jest już na testach wewnętrznych.  Mają obsługiwać trasę Kostrzyn - Gorzów - Poznań. 
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Newag
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony