Partnerzy serwisu:

Zespół parlamentarny przyspieszy budowę kolejowego przejścia granicznego pod Włodawą?

jar, Rynek Kolejowy 17.05.2017 710

Zespół parlamentarny przyspieszy budowę kolejowego przejścia granicznego pod Włodawą?
Kadr z linii nr 81fot. Rafał Jasiński
Przed kilkoma miesiącami informowaliśmy na naszym portalu o niewielkiej szansie na powstanie nowego kolejowego przejścia granicznego pod Włodawą. Jednak wczesną wiosną o potrzebie wybudowania przeprawy przez Bug w powiecie włodawskim debatowano w szerokim gronie. Efektem większego zainteresowania jest powołanie specjalnego zespołu parlamentarnego.
Przejście w planach od 20 lat

Od wielu lat samorządy lokalne oraz niektóre inne środowiska dążą do utworzenia przejścia granicznego na terenie powiatu włodawskiego. Wśród proponowanych przepraw przez Bug jest kolejowe przejście graniczne Włodawa –Tomaszówka. Miałoby ono powstać w ciągu dawnej linii łączącej Chełm z Brześciem.

Jedna z koncepcji zakłada, że wraz z budową przejścia granicznego linia nr 81 zostanie rozbudowana o drugi, szeroki tor, który docelowo łączyłby się z Linią Hutniczą Szerokotorową w Zawadzie koło Zamościa. Jednak dotychczas pomysłodawcom nie udało się przebić ponad zapisy w strategiach i planach. Stanowisko władz centralnych jest od lat negatywne, co zostało potwierdzone w odpowiedzi na interpelację poselską. Więcej na ten temat tutaj.

Powstał parlamentarny zespół

Wiosną tego roku sprawa znów odżyła za sprawą oficjalnego spotkania we Włodawie, w którym wzięli udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele środowisk gospodarczych. Uczestnicy zgodnie stwierdzili o potrzebie powstania przejść granicznych na terenie powiatu, w tym kolejowego. Efektem konferencji był impuls do współpracy posłów różnych partii na rzecz realizacji inwestycji.

20 kwietnia tego roku powstał Parlamentarny Zespół ds. Utworzenia Przejścia Granicznego w Powiecie Włodawskim. Tworzy go 7 posłów: Jarosław Sachajko (przewodniczący), Jakub Kulesza (obaj Kukiz15), Adam Abramowicz, Agata Borowiec, Teresa Hałas, Jan Szewczak (wszyscy Prawo i Sprawiedliwość) oraz Genowefa Tokarska (Polskie Stronnictwo Ludowe). Zgodnie z regulaminem do zadań zespołu należy m.in. zbadanie problemów i przeszkód związanych z utworzeniem przejść granicznych w powiecie włodawskim oraz analiza wpływu utworzenia przejść granicznych w rejonie Włodawy na rozwój gospodarczy regionu. Pierwsze merytoryczne posiedzenie zaplanowano na 23 maja tego roku. Ma na nim zostać przedstawiona informacja ministra administracji i spraw wewnętrznych na temat „możliwości, istniejących przeszkód oraz przewidywanych kosztów związanych z utworzeniem przejść granicznych w powiecie włodawskim”.

Zespół parlamentarny to…

tworzone przez posłów i senatorów grupy łączące parlamentarzystów, którzy chcą wspólnie działać do realizacji różnych celów, takich jak np. zmiany w prawie, rozwój danej dziedziny gospodarki, promocja regionu i poszukiwanie rozwiązań określonego problemu. Działają na podstawie ustalonego samodzielnie regulaminu, w którym określa się cele działania, sposoby ich osiągnięcia oraz organizację wewnętrzną. Na czele zespołów stoją przewodniczący. Składy osobowe są jawne.

W obecnej kadencji funkcjonuje już kilkadziesiąt zespołów parlamentarnych, głównie sejmowych. Niektóre zajmują się także zagadnieniami związanymi z koleją i transportem publicznym. Przykładowo, dość prężnie działa w tym zakresie parlamentarny zespół ds. rozwiązywania problemów mieszkańców „Polski powiatowo-gminnej”. Podejmowała ona problemy związane z infrastrukturą drogową i kolejową na terenie powiatów oddalonych od dużych aglomeracji miejskich, debatowała także nad stanem publicznego transportu zbiorowego. Pojawiły się na nich postulaty dotyczące powstrzymania likwidacji kolejowych, a także wskazano trasy do przywrócenia połączeń.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony