Partnerzy serwisu:

Lubelskie: Przetarg na nowy przystanek kolejowy i modernizację peronów

inf. pras 06.06.2022 1,4k

Lubelskie: Przetarg na nowy przystanek kolejowy i modernizację peronów
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na budowę nowego i przebudowę trzech przystanków na Lubelszczyźnie. Mieszkańcy podlubelskich Łagiewnik zyskają dodatkowy dostęp do kolei. Na przystankach w Kraśniku, Zamościu Starówce oraz Zamościu Wschód PLK przedłużą perony.
Nowy przystanek blisko miejskiej plaży

Mieszkańcy skorzystają z nowego przystanku w Łagiewnikach pomiędzy Ciecierzynem a Rudnikiem na linii Łuków – Lublin Północny (lk30). W zamierzeniu PLK ma być uzupełnieniem regionalnego transportu kolejowego do pracy i szkół. 

Jak czytamy, nowy przystanek będzie obok przejazdu kolejowo-drogowego w Łagiewnikach na skrzyżowaniu z drogą lokalną prowadzącą do miejskiej plaży nad rzeką Ciemięgą. Zapewniony będzie dostęp dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Na peronie zostanie zamontowane oświetlenie. Będą zabudowane wiaty, ławki oraz czytelne oznakowanie i gabloty z rozkładami jazdy. Dojście do peronu będzie od strony przejazdu. W rejonie przystanku zostaną zamontowane stojaki rowerowe.

Trzy modernizacje peronów

Oprócz przystanku w Łagiewnikach, w oparciu o fundusze z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” zostaną przebudowane perony na stacji Kraśnik (na trasie między Lublinem Głównym a Stalową Wolą lk 68) i przystankach Zamość Starówka oraz Zamość Wschód (na odcinku Zawada-Hrubieszów lk 72).

100 metrowe perony Zamość Starówka i Zamość Wschód po przebudowie będą miały 200 metrów, natomiast peron w stacji Kraśnik zostanie wydłużony do 250 m. Taka zmiana umożliwi przewoźnikom sprawniejsze planowanie postojów na stacji, w tym zatrzymywanie się dłuższych pociągów dalekobieżnych - zapewnia PLK.

Dodatkowo przystanki Zamość Starówka i Zamość Wschód zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przewidziano budowę pochylni, systemu ścieżek naprowadzających, montaż nowych wiat, ławek i tablic informacyjnych - podkreśla inwestor.

Inwestycja finansowana jest z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Podpisanie umowy na budowę i modernizację przystanków w systemie „Projektuj i Buduj” zaplanowano w III kwartale 2022 r. Zakończenie projektów przewiduje się na IV kwartał 2023 roku.

Program Przystankowy w województwie lubelskim

W województwie lubelskim program przystankowy obejmuje 13 lokalizacji. Oprócz przystanku w Łagiewnikach są to: Żurawnica, Leopoldów, Sarnów, Bystrzyca koło Lublina, Kraśnik, Wólka Niedzieliska, Zamość Starówka, Zamość Wschód oraz Chotyłów. Przystanki Szczebrzeszyn Miasto, Klemensów, Długi Kąt zmienią swoją lokalizację, by zapewnić mieszkańcom łatwiejszy dostęp do kolei. Na liście rezerwowej znajdują się m.in. przystanki: Milanów, Bezwola, Lisiowólka, Jaski i Aleksandrów na linii Łuków-Lublin Północny (lk30). W realizacji są przystanki Szczebrzeszyn, Sarnów, Klemensów oraz Długi Kąt. Na przystanku w Leopoldowie przy linii kolejowej nr 26 Łuków – Dęblin oddano już do użytku pasażerów nowy peron, drugi jest budowany. Koniec robót w Leopoldowie przewidziano na drugą połowę 2022.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony