Partnerzy serwisu:

Lubelskie: Powrót codziennych połączeń PKP Intercity do Dorohuska

jar, Rynek Kolejowy 24.12.2019 7,2k

Lubelskie: Powrót codziennych połączeń PKP Intercity do Dorohuska
Kadr ze stacji Dorohuskfot. jar (2010)
PKP Intercity reaktywowało połączenie w ruchu krajowym na końcowym odcinku linii nr 7. Podróżni mogą już korzystać z wagonów pociągu Kiev Express, łączącego Warszawę z Kijowem. O połączenie zabiegał m.in. Prezydent Miasta Chełma, o czym władze lokalne poinformowały w komunikacie prasowym.
Wraz z wejściem w życie rozkładu jazdy pociągów, PKP Intercity przywraca obsługę w ruchu krajowym odcinka Chełm – Dorohusk o długości 21 km. Będzie to możliwe dzięki udostępnieniu podróżnym grupy wagonów dołączonych do międzynarodowego pociągu Kiev Express.

Obecnie pasażerowie mogą skorzystać z pary pociągów. Z Dorohuska do Warszawy pociąg odjeżdża wczesnym rankiem (godz. 5:40). Powrót zaplanowano na późny wieczór (22:22). Będzie to jedyne połączenie pasażerskie na tej trasie, ponieważ ruch regionalny nie jest prowadzony od grudnia 2015 r.

Jak informuje „Rynek Kolejowy” Agnieszka Serbeńska z Zespołu prasowego przewoźnika, połączenie to jest realizowane na podstawie porozumienia z organizatorem przewozów. – Pociąg Kijów Ekspres jest objęty umową PSC. Postój w Dorohusku został wprowadzony we współpracy i z rekomendacji Ministerstwa Infrastruktury – informuje.

Samorząd chwali się reaktywacją połączeń

Między innymi o przywróceniu połączeń pasażerskich na odcinku Chełm – Dorohusk poinformował samorząd miasta Chełma. W specjalnym komunikacie wskazano, że było to możliwe dzięki zaangażowaniu władz miasta. – W obowiązującym od 15 grudnia nowym rozkładzie jazdy znalazły się także nowe kursy do Warszawy oraz zlikwidowane przed laty połączenie do Dorohuska. To efekt starań włodarzy Miasta Chełm, Prezydenta Jakuba Banaszka, jego zastępcy Daniela Domoradzkiego oraz Wojciecha Wójcika, podinspektora w Gabinecie Prezydenta Miasta Chełm. O przywrócenie połączenia z Dorohuskiem zabiegała również poseł ziemi chełmskiej Anna Dąbrowska-Banaszek – można przeczytać na stronach samorządu miasta.

Informacje o wystąpieniu władz miasta w sprawie reaktywacji połączeń potwierdza przedstawicielka PKP Intercity. – Zasadność podjętej już w sierpniu bieżącego roku decyzji potwierdziło przesłane pismo prezydenta Chełma, uzasadniające potrzebę włączenia stacji do siatki postojów PKP Intercity – wyjaśnia Agnieszka Serbeńska.

Jedyny pociąg pasażerski w gminie

Wracający na mapę krajowych połączeń pasażerskich Dorohusk to miejscowość licząca niespełna tysiąc mieszkańców. W całej gminie zamieszkuje ok. 6,5 tys. mieszkańców. W położonym przy Granicy Państwa ośrodku znajduje się m.in. kolejowe przejście graniczne oraz stacja na liniach nr 7 oraz 63 (szerokotorowa). Przez kilka lat osada nie była obsługiwana w ruchu pasażerskim – w 2016 r. zlikwidowano połączenie międzywojewódzkie z Warszawą. Wcześniej zawieszono kursowanie pociągów regionalnych. Sytuacji w tym zakresie nie zmieniły pociągi transgraniczne Chełm – Kowel/Zdołbunów, uruchamiane w latach 2017-2019.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony