Partnerzy serwisu:

Lubelskie: Pociągi do Włodawy w rocznym rozkładzie jazdy

jar, Rynek Kolejowy 16.05.2016 1,3k

Lubelskie: Pociągi do Włodawy w rocznym rozkładzie jazdy
Kadr z linii nr 81 (rok 2012)Rafał Jasiński
Podobnie jak w latach ubiegłych uruchomione zostaną pociągi sezonowe łączące Chełm z Włodawą. Z rocznego rozkładu jazdy wynika, że w okresie od 25 czerwca do 2 października, w każdą sobotę i niedzielę, trasę pokonają 2 pary pociągów. Pojadą one dzięki współpracy zainteresowanych samorządów: wojewódzkiego, powiatowych i gminnych.
Trasa Chełm – Włodawa jest jedyną w województwie lubelskim, która w ruchu pasażerskim jest obsługiwana sezonowo. Jedynie pociągi towarowe kursują tam przez cały rok. Linia kolejowa nr 81 jest jednotorowa i niezelektryfikowana. Na liczącej ok. 46 km trasie od lat nie ma czynnej stacji kolejowej. Stan infrastruktury pozwala na jazdę prędkością z 60km/h (pociągi pasażerskie). Przebiega ona przez tereny mało zaludnione, ale atrakcyjne zwłaszcza dla uprawiających turystykę przyrodniczą. Część linii kolejowej znajduje się w granicach parków krajobrazowy (Chełmski i Sobiborski), a niektóre przystanki (Kalinówka, Stulno, Okuninka Białe) usytuowane są w pobliżu rezerwatów przyrody, bogatych w rzadkie gatunki roślin i zwierząt. W pobliżu stacji Uhrusk w Woli Uhruskiej i Włodawa w Orchówku przepływa graniczna rzeka Bug o wysokich walorach krajobrazowych i przyrodniczych. Została uznana za ostatnią w tej części Europy dużą rzekę nizinną z uwagi na jej naturalny charakter.

Jak wynika z rocznego rozkładu jazdy, który może być jeszcze skorygowany, podobnie jak w latach ubiegłych, pociągi z Chełma do Włodawy będą odjeżdżały rano (7:40) i po południu (15:55). W przeciwnym kierunku odjazdy zaplanowano o godzinach 10:16 i 17:16. Szynobusy obsługujące tą relację będą skomunikowane na stacji w Chełmie z pociągami obsługującymi trasę Chełm – Lublin, choć w jednym przypadku czas oczekiwania na przesiadkę będzie dość długi (45 minut). Pociąg nadal będzie obsługiwał 10 przystanków, w tym obiekty udostępnione przewoźnikowi w roku ubiegłym (Majdan Stuleński, Okuninka Białe i Ruda Huta). Bez wątpienia zmianą na lepsze, w przypadku wybrania połączenia popołudniowego i podróżowania np. z Woli Uhruskiej do Lublina, jest brak konieczności dwukrotnego przesiadania się (w Chełmie i w Rejowcu), co miało miejsce w przypadku niektórych kursów w roku ubiegłym. Natomiast rozkład jazdy nadal nie uwzględnia długiego weekendu (13-15 sierpnia) - skład nie pojedzie w świąteczny poniedziałek. Nie zdecydowano się również na uruchomienie bezpośredniego połączenia Lublin – Włodawa mimo że pojazd obsługujący linię nadbużańską jechał „na pusto” między Lublinem a Chełmem.

Uruchamianie pociągów pasażerskich będzie możliwe dzięki współpracy zainteresowanych samorządów gminnych i powiatowych z Marszałkiem Województwa Lubelskiego. Jak poinformował „Nowy Tydzień Chełmski”, województwo lubelskie, miasto Chełm, powiat włodawski, miasto Włodawa, gmina Chełm, gmina Ruda-Huta, gmina Włodawa i gmina Wola Uhruska poniosą koszty organizacji przewozów, które ustalono na 132 473 zł. Przewoźnikiem będzie spółka Przewozy Regionalne.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony