Partnerzy serwisu:

Lubelskie: Gminy i powiaty dofinansują połączenia sezonowe do Bełżca?

jar, Rynek Kolejowy 09.11.2016 429

Lubelskie: Gminy i powiaty dofinansują połączenia sezonowe do Bełżca?
fot. Rafał Jasiński
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego wystąpił do samorządów niższego szczebla w sprawie dofinansowania połączeń regionalnych na trasie Zamość – Bełżec. Wystąpienie wynika z postanowień zawartych w wojewódzkim planie transportowym. Niezależnie od stanowiska lokalnych władz, w rocznym rozkładzie jazdy 2016/2017 widnieją pociągi regionalne łączące Lublin z Bełżcem i Rzeszów z Zamościem.
Potrzebne wsparcie

W „Tygodniku Zamojskim” pojawił się artykuł o potrzebie dofinansowania przez inne samorządy połączeń sezonowych na odcinku Zawada – Bełżec. Każdy z budżetów samorządów niższego szczebla miałby dołożyć do połączeń 29 tys. zł.

Informację potwierdza Beata Górka, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Lubelskiego.
– Organizator przewozów skierował takie zapytanie do samorządów zlokalizowanych wzdłuż trasy Zamość – Bełżec. Celem zapytania jest realizacja zapisów Planu zrównoważonego publicznego transportu zbiorowego w województwie lubelskim, który wskazuje, że na tym odcinku możliwa jest organizacja przewozów przez Województwo Lubelskie między innymi po zapewnieniu współfinansowania przez organizatorów właściwych ze względu na zasięg przewozów – wyjaśnia Beata Górka.

Niezależnie od reakcji samorządów lokalnych, samorząd wojewódzki zamówił pociągi do obsługi trasy.
- Obecnie organizator przewozów nie przewiduje zmian w liczbie i sposobie kursowania pociągów na odcinku Zamość Wschód – Bełżec – gr. województwa. Założenia rozkładu jazdy obejmują kursowanie dwóch par pociągów relacji Lublin – Bełżec (29 IV – 3 V, 24 VI – 31 VIII) i jednej pary Rzeszów – Zamość Wschód (29 IV - 3 V, 24 VI – 27 VIII w soboty i niedziele) – informuje rzecznik prasowy.

Likwidacja i przywrócenie połączeń

Połączenia regionalne na trasie Zawada – Bełżec i dalej do granicy województwa, po ich likwidacji w pierwszej dekadzie XXI w., zostały przywrócone etapami. Proces ten był związany z całkowitym wycofaniem się z obsługi połączeń dalekobieżnych na terenie dawnego województwa zamojskiego, który nastąpił niebawem po usamorządowieniu spółki PKP Przewozy Regionalne i przejęciu pociągów pospiesznych przez PKP Intercity. Likwidacja połączeń wywołała liczne protesty społeczne, w sprawę reaktywacji kolei pasażerskiej w tym regionie zaangażował się Sławomir Zawiślak, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Działania te przyniosły efekt, także w zakresie przywrócenia połączeń regionalnych. Najpierw spalinowe zespoły trakcyjne pojawiły się na odcinku Zawada – Bełżec, a w 2012 roku zapewniono połączenia Lublina z Jarosławiem, zatrzymując się na wszystkich przystankach osobowych położonych na liniach nr 69 Rejowiec – Hrebenne i nr 101 Munina – Hrebenne. Od przywrócenia połączeń były one realizowane sezonowo – mimo licznych postulatów i zapisania w umowie ramowej z przewoźnikiem całorocznej obsługi trasy Zamość – Bełżec od 2016 r. do tego nie doszło. Od czasu przywrócenia połączeń maksymalnie między Zawadą a Bełżcem kursowało 8 pociągów. W 2015 r. ich liczba została ograniczona, na co głównie miała wpływ postawa samorządu województwa podkarpackiego, które dokonało cięć w ofercie połączeń na kilku liniach lokalnych.

Rozkład jazdy 2017

Jak wynika z rozkładu jazdy opublikowanego na Portalu Pasażera, zaplanowana oferta jest podobna do obowiązującej w mijającym roku. Jak już wspomniano założono kursowanie dwóch par codziennych pociągów dojeżdżających do Bełżca oraz jednej pary weekendowych połączeń Rzeszów Główny – Zamość Wschód. Również godziny kursowania nie uległy większym zmianom i są dostosowane dla turystów odwiedzających Roztocze Środkowe i Wschodnie. Największą różnicą jest to, że oba codzienne pociągi pojadą na trasie Lublin – Bełżec (w 2016 roku, jeden skład kursował z Chełma, ale w drodze powrotnej stację końcową miał w stolicy regionu) oraz powrót do obsługi połączeń Rzeszów – Zamość – Rzeszów w soboty i niedziele (w tym roku od lipca pociągi kursowały tylko w niedziele), jednak na tej trasie skład pasażerski nie będzie kursował w większość weekendów maja i czerwca.

Intercity wycofuje się z połączenia przez Bełżec i Horyniec

O ile pociągi regionalne Zawada – Bełżec – granica województwa zostały zamieszczone w rozkładzie jazdy, to już pewne jest, że mieszkańcy m.in. Bełżca, Horyńca Zdroju, Lubaczowa, Lubyczy Królewskiej i Suśca stracą dostęp do komunikacji dalekobieżnej. PKP Intercity po roku funkcjonowania wycofały się z obsługi linii nr 101 i południowej części linii nr 69. Ubiegłoroczne przywrócenie połączeń na tej trasie (mówiąc delikatnie) nie można uznać za udane – częste odwoływanie pociągów i zastępowanie ich komunikacją autobusową, brak dostatecznej informacji i częste opóźnienia pojazdów realizujących przewozy mogły zniechęcić wielu podróżnych do kolei. Wpływ na decyzję mógł mieć również stan infrastruktury, zwłaszcza szlaku Werchrata – Horyniec Zdrój LK nr 101, który pociągi pokonują z prędkością 30 km/h.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony