Partnerzy serwisu:

Lubelskie: Budują przystanek pod Zamościem. W tym roku dwa kolejne?

jar, Rynek Kolejowy 30.05.2016 841

Lubelskie: Budują przystanek pod Zamościem. W tym roku dwa kolejne?
Rafał Jasiński
PKP Polskie Linie Kolejowe potwierdzają informacje o budowie nowego przystanku kolejowego pod Zamościem. Jest również realna szansa, że jeszcze w tym roku powstaną kolejne perony.
Przystanek Mokre

Regionalny Portal Informacyjny „ezamosc.pl” poinformował o przygotowaniach do budowy nowego przystanku kolejowego w miejscowości Mokre. Informację potwierdza spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. – W miejscowości Mokre powstanie peron o długości 85 metrów, dostosowany do obsługi osób niepełnosprawnych i wyposażony w wiatę, ławki, kosze na śmieci, nowe gabloty informacyjne i oznakowanie. Obok dojścia do peronu znajdą się stojaki rowerowe. Koszt prac to ok. 300 tys. zł netto. Zadanie zostanie sfinansowane ze środków własnych Polskich Linii Kolejowych. Nowy peron zostanie oddany do użytku we wrześniu tego roku – informuje „Rynek Kolejowy” Łukasz Kwasiborski z Wydziału prasowego zarządcy narodowej sieci linii kolejowych. 

Wyświetl większą mapę
Obiekt powstaje przy przejeździe kolejowo-drogowym w ciągu linii kolejowej nr 72 Zawada – Hrubieszów (szlak Zawada – Zamość). W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się lotnisko Zamość-Mokre oraz droga krajowa nr 74. W rejonie powstającego obiektu znajduje się zabudowa o charakterze podmiejskim, rozproszonym.

Pociągiem PKP IC przez Zamość?

Przystanek Mokre to kolejna inwestycja PKP PLK na lokalnej linii nr 72 w kierunku poprawy dostępności do pociągów pasażerskich. W ubiegłym roku oddano do użytku przystanki Zamość Starówka i Zamość Wschód. Na początku roku powstała stacja Zamość Szopinek.  – Umożliwia ona wykorzystanie nowo wybudowanych przystanków i zapewnia kończenie biegu pociągów i ich rozpoczynanie. Dodatkowo tak zaprojektowano infrastrukturę, że nowa stacja będzie przystosowana do obsługi ruchu towarowego, a także umożliwia zakończenie i rozpoczynanie biegu pociągów IC, co ma być wykorzystane od wejścia w życie nowego, grudniowego rozkładu jazdy. 

Kolejne przystanki jeszcze w tym roku?

Łukasz Kwasiborski poinformował o działaniach, których celem jest poprawa dostępności do transportu kolejowego dla okolicznych mieszkańców. – Czynimy starania o wybudowanie i uruchomienie 2 nowych przystanków. Na linii nr 69 w Wólce Orłowskiej, pomiędzy przystankiem Krasnystaw Miasto a przystankiem Izbica, w miejscu uzgodnionym z władzami terenowymi, gdzie występuje zagęszczenie zabudowy – podaje przedstawiciel PKP PLK. 
Wyświetl większą mapę
Drugi obiekt powstanie na linii nr 26 Łuków – Radom w Julinie, przy przejeździe kolejowo-drogowym na drodze Ryki – Dęblin. Powodem budowy tego przystanku jest oddalenie od miasta stacji Ryki, a co za tym idzie niewielka wymiana podróżnych na istniejącym peronie.

Planowane do budowy obiekty powstaną na liniach kolejowych, którymi obecnie prowadzony jest tylko ruch regionalny. Obecnie po linii kolejowej nr 69, na odcinku Rejowiec – Zawada, kursują do 4 par pociągów na dobę, które łączą Lublin z Zamościem. Sezonowo, w okresie wakacji, tą trasą pojadą pociągi do Bełżca. Po odcinku Łuków – Dęblin linii kolejowej nr 26 w ciągu doby kursuje od 4 do 6 par pociągów. Umożliwiają one dojazd bez przesiadek do m.in. Białej Podlaskiej, Lublina i Terespola.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony