Partnerzy serwisu:

Łowicz: Tunel i wiadukt zamiast kładki i przejazdu

Kasper Fiszer 09.02.2017 1,7k

Łowicz: Tunel i wiadukt zamiast kładki i przejazdu
Z krajobrazu stacji Łowicz Główny zniknie wkrótce kładka.fot. Kasper Fiszer
Modernizacja linii E20 przyniesie duże zmiany na stacji w Łowiczu. Pewne udogodnienia powstaną także w Kutnie. Inwestycja obejmie również dwa przystanki leżące w województwie łódzkim: Mysłaków oraz Azory. Ten ostatni... nie obsługuje pociągów kierowanych międzynarodową magistralą.
Rozpoczynająca się za kilka miesięcy modernizacja linii E20 na odcinku Sochaczew – Swarzędz będzie miała bardzo duży wpływ na ruch pociągów w Wielkopolsce z uwagi na planowane zamknięcie trasy pomiędzy Koninem a węzłem Września. Roboty obejmą jednak także odcinek leżący na terenie województwa łódzkiego. Zarządca infrastruktury chce przebudować tu dwie ważne stacje: Łowicz Główny i Kutno.

Zburzą kładkę prowadzącą na piętro dworca

W zakresie obsługi podróżnych największe zmiany obejmą tę pierwszą z nich, bo planowana jest likwidacja istniejącej kładki łączącej dworce PKP i PKS. Zamiast niej powstać ma przejście podziemne. – Będzie ono wyposażone w zadaszone schody i windy – zapewnia Zbigniew Wolny z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Zmiana znacząco wpłynie na krajobraz stacji, bo kładka ma bardzo nietypowy układ – z jej górnego poziomu można wejść bezpośrednio na piętro budynku dworcowego.

Zniknie także znajdujący się w obrębie stacji, tuż obok peronów, przejazd kolejowo-drogowy w ul. 3 maja. To jedna z głównych ulic miasta łącząca dworzec kolejowy i autobusowy z jego ścisłym centrum ze Starym Rynkiem. Ruch kołowy jest tam duży, bo ulica leży w ciągu drogi krajowej nr 70 łączącej miasto z drogą S8. – W miejsce przejazdu wybudowany zostanie wiadukt drogowy – zapowiada przedstawiciel PKP PLK.

Oznaczenia dla niewidomych na każdym peronie

W Kutnie przebudowane zostanie natomiast istniejące przejście podziemne, w którym pojawią się windy. Podobnie jak w Łowiczu, modernizacja obejmie wszystkie perony – będą wysokie na 76 cm (w standardzie peronu wysokiego). Zarządca infrastruktury podkreśla, że obie stacje dostosowane zostaną do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej czy niewidomych. – W Kutnie na peronach przewidziano po dwa odpowiednio oznakowane miejsca oczekiwania dla osób na wózkach inwalidzkich. Dla osób niewidzących i niedowidzących na dojściu oraz na zakończeniu peronów zamontowane będą balustrady z informacją napisaną alfabetem Braille'a, a nawierzchnia peronów wyposażona będzie w dotykowe ścieżki ostrzegawcze – opisuje Zbigniew Wolny.

Ponadto przebudowany będzie jeszcze jeden położony w województwie łódzkim przystanek obsługujący pociągi korzystające z linii E20 – leżący pomiędzy Łowiczem a Bednarami Mysłaków. – W miejsce jednego peronu dwukrawędziowego wybudowane zostaną tam dwa perony jednokrawędziowe o wysokości 76 cm. Będą zlokalizowane po obu stronach przejazdu kolejowo-drogowego. Wyposażone zostaną w wiaty, ławki, elementy małej architektury i elementy informacji pasażerskiej – mówi Zbigniew Wolny. Również tam zastosowane zostaną oznaczenia w alfabecie Braille'a.

Przystanek w Kutnie nadal z nazwą Azory

Co ciekawe, modernizacja obejmie także jeden przystanek, na którym pociągi kursujące po magistrali nie zatrzymują się: Azory. Przystanek ten leży w granicach administracyjnych Kutna, ale choć w informacjach prasowych PKP PLK opisywało go już jako Kutno-Azory, ostatecznie nazwa nie zostanie zmieniona. Leży on bezpośrednio przy E20, ale nadal obsługiwać będzie podróżnych korzystających z pociągów kierowanych linią nr 33 w kierunku Płocka i Sierpca.

– W miejscu istniejącego peronu zostanie wybudowany całkowicie nowy peron jednokrawędziowy o wysokości 76 cm – opisuje Zbigniew Wolny. – Staną tam wiaty, przystanek wyposażymy też elementy małej architektury. Dojście na peron przez tory możliwe będzie przejściem w poziomie szyn zabezpieczonym labiryntem – dodaje.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dworce kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony