Partnerzy serwisu:

Łotwa z unijnymi pieniędzmi na elektryfikację linii kolejowych

Michał Szymajda 16.07.2019 2k

Łotwa z unijnymi pieniędzmi na elektryfikację linii kolejowych
Fot. Texaner, CC BY-SA 4.0
Łotwa otrzymała oficjalne potwierdzenie, że Unia Europejska dofinansuje z Funduszu Spójności program elektryfikacji linii kolejowych w tym kraju. Kwota dofinansowania to 318,5 mln euro.
Obecnie tylko około 14% litewskiej sieci kolejowej, liczącej łącznie 1860 kilometrów, jest zelektryfikowana. Po przeprowadzeniu projektu dofinansowanego przez Unię Europejską sieć trakcyjna z napięciem o parametrach 25kV 50Hz pojawi się nad 55% linii. Z Funduszu Spójności LDz (Koleje łotewskie) otrzymają 318,5 mln euro, ale dodatkowe środki unijne pozwolą osiągnąć łacznie 347 mln euro dofinansowania. Cały projekt, razem z pieniędzmi krajowymi, będzie wart około 441 mln euro.

W pierwszej fazie zelektryfikowany zostanie odcinek Krustpils – Daugavpils, a także Krustpils – Rēzekne i Krustpils – Ryga. Da to łącznie 313 kilometrów nowych zelektryfikowanych odcinków. Prace mają być zakończone do 2023 roku.

Elektryfikacja ma doprowadzić do obniżenia kosztów uruchamiania pociągów towarowych (lokomotywy elektryczne mają mieć możliwość ciągnięcia dłuższych i cięższych składów) i podniesienia prędkości dla pociągów pasażerskich do 160 km/h. Istotny w tym wszystkim jest aspekt ekologiczny, projekt ma bowiem zwiększyć ilość towarów przewożonych koleją w całym wolumenie łotewskich przewozów.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony