Partnerzy serwisu:

Łotwa rusza z dużym programem elektryfikacji. Kolejarze ogłaszają przetargi

Tomasz Kościelny 13.08.2018 0

Łotwa rusza z dużym programem elektryfikacji. Kolejarze ogłaszają przetargi
Fot. Marcin Szala/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons
Koleje Łotewskie przymierzają się do pierwszego etapu rozbudowy sieci trakcyjnej na terenie całego kraju. Zostało już ogłoszone postępowanie na wykonawcę pierwszego etapu inwestycji. Łącznie kolejarze chcą zelektryfikować prawie 600 km linii, a istniejącą sieć prądu stałego chcą zastąpić siecią prądu zmiennego.
W tej chwili zelektryfikowana sieć kolejowa Łotwy liczy 257 km. Jest to w większości sieć prądu stałego, która niebawem zostanie przebudowana na sieć prądu zmiennego. Program obejmuje także elektryfikację 582 km sieci.

Podzielony na trzy etapy program będzie kosztował 1,3 mld euro. Prace nad nim rozpoczęły się w listopadzie 2016 roku. 347 mln euro będzie pochodziło z unijnego Funduszu Spójności. Wartość pierwszego etapu prac to ok. 440 mln euro. Obejmie on przebudowę sieci prądu stałego 3,3 kV między Rygą a miastem Aizkraukle na 25 kV prądu zmiennego. Sieć zostanie zbudowana także na linii Aizkraukle – Krustpils – Rzeżyca. Przetarg obejmuje kompleksową budowę sieci oraz infrastruktury towarzyszącej. Inwestycja ma zostać zrealizowana do roku 2023.

Wraz z tym projektem wiąże się zakup pociągów elektrycznych do obsługi sieci. Firma Pasažieru vilciens jest w trakcie wyłaniania podmiotu, który dostarczy 32 elektryczne zespoły trakcyjne. Będą one kursowały na liniach z Rygi do Aizkraukle, Tukums, Skulte oraz Jełgawy. Na tory wyjadą w latach 2020–2023. Przewoźnik przeanalizował już część techniczną ofert. Teraz ocenia zaproponowane ceny pojazdów.

Koleje Łotewskie liczą na to, że m.in. dzięki elektryfikacji linii i nowemu taborowi będzie można uruchamiać więcej połączeń kolejowych. Dalekosiężnym efektem inwestycji ma być zwiększenie liczby pasażerów przewiezionych w ciągu roku z 17 mln do 25 mln.

Projekt elektryfikacji nie obejmuje trasy Rail Baltica, która połączy Litwę, Łotwę i Estonię z Polską. To zadanie jest realizowane oddzielnie.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony