Partnerzy serwisu:

Lotos Kolej kupił 216 wagonów i lokomotywę elektryczną

Michał Szymajda 29.01.2020 7,2k

Lotos Kolej kupił 216 wagonów i lokomotywę elektryczną
Fot. mat. pras.
Lotos Kolej kupił 216 wagonów-platform bułgarskiej firmy Kolowag i lokomotywę elektryczną produkcji nowosądeckiego Newagu. Umowy w tej sprawie podpisano w środę 29 stycznia 2020 r. w Gdańsku. Poprzedziły je rozstrzygnięte przetargi. Projekt jest dofinansowany ze środków unijnych.
Realizacja projektów infrastrukturalnych i taborowych odbywa się przy wsparciu Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Nadrzędnym celem projektu jest zwiększenie udziału transportu intermodalnego w ogólnych przewozach towarowych, poprzez częściowe przeniesienie transportu kontenerów na tory. Ma się to przyczynić do ograniczenia negatywnych skutków transportu drogowego, takich jak emisja zanieczyszczeń, a także do zmniejszenia liczby samochodów przewożących kontenery na drogach, a tym samym do zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

– Dynamiczny rozwój polskich portów oraz wzrost transportu z Chin i innych krajów azjatyckich do Europy przyczynia się do wzrostu kolejowych przewozów intermodalnych. Lotos Kolej widzi szansę na zwiększenie pracy przewozowej i udziału w rynku poprzez tę gałąź przewozów. Unijne dofinansowanie powoduje, że będziemy konkurencyjni względem innych podmiotów realizujących ten rodzaj przewozów – powiedział Anatol Kupryciuk, prezes zarządu Lotos Kolej. Podpisanie umów było możliwe dzięki Programowi Operacyjnemu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

– Zwiększenie przewozów intermodalnych to działanie zapisane w strategii spółki. Dzięki dofinansowaniu w ramach projektu CUPT mamy możliwość efektywnego rozwoju przewozów intermodalnych w Lotos Kolej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy Lotos Kolej podpisało umowy na pozyskanie 12 nowych elektrycznych lokomotyw produkcji firmy Newag, co świadczy o tym, że ostatni rok był okresem intensywnego rozwoju naszej spółki – zauważył Jaromir Falandysz, wiceprezes zarządu Lotos Kolej.

Na mocy umowy z bułgarską firmą Kolowag AD, od lipca 2020 roku do marca 2022 roku zostanie dostarczonych 216 sztuk przegubowych wagonów o łącznej długości ładunkowej wynoszącej 80', typu Sggrss. To sześcioosiowe wagony-platformy oparte na trzech wózkach, przystosowane do przewozu kontenerów i nadwozi wymiennych. Wagony, których ładowność wynosi 108 ton, mają zezwolenie na dopuszczenie do użytkowania w całej Unii Europejskiej. Wartość umowy to 98 280 000,00 PLN. Unia Europejska gwarantuje ich dofinansowanie w wysokości 42 646 903,91 zł.

– Jesteśmy wdzięczni za możliwość współpracy z Lotos Kolej przy tak dużym projekcie i za to, że dzięki naszym wagonom intermodalnym możemy przyczynić się do tworzenia bardziej ekologicznego środowiska – podkreślił Emil Yonchev, dyrektor wykonawczy i prezes zarządu Kolowag.

W ramach tego samego projektu, rozstrzygnięto również postępowanie na zakup jednej jednosystemowej lokomotywy elektrycznej. Zakupiono czteroosiową lokomotywę elektryczną Griffin, wyposażoną w ETCS poziomu 2. To już trzecia lokomotywa tego typu w spółce. Wartość umowy wynosi 13 770 00,00 zł i jest również objęta dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej w wysokości 6 498 004,58 zł.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony