Partnerzy serwisu:

Lokomotywy hybrydowe dla PKP Intercity dostarczy Pesa. Jest potwierdzenie

Jakub Madrjas 13.10.2022 9,5k

Lokomotywy hybrydowe dla PKP Intercity dostarczy Pesa. Jest potwierdzenie
Fot. Pesa
PKP Intercity rozstrzygnęło przetarg na dostawę 16 lokomotyw hybrydowych (elektryczno-spalinowych) wraz z utrzymaniem. To nowy rodzaj pojazdów we flocie przewoźnika, który pozwoli mu lepiej obsłużyć trasy niezelektryfikowane. Dostawą zajmie się Pesa Bydgoszcz.
W styczniu PKP Intercity ogłosiło przetarg na dostawę  lokomotyw hybrydowych (elektryczno-spalinowych) wraz z ich utrzymaniem. Spółka zakłada dostawy wszystkich pojazdów w terminie do 48 miesięcy od podpisania umowy, przy czym dostawa pierwszego musi być zrealizowana nie później niż w terminie 30 miesięcy. O szczegółach technicznych zamówienia pisaliśmy tutaj.

Oferty w przetargu poznaliśmy w czerwcu. Okazało się wtedy, że dostawą nowych lokomotyw jest zainteresowana wyłącznie bydgoska Pesa, oferując lokomotywę Pesa Gamma Dual Power, która złożyła ofertę o wartości niespełna 555 milionów złotych – lekko powyżej budżetu, który opiewał na prawie 517 milionów złotych. Na berlińskich targach Innotrans PKP Intercity zapowiedziało zwiększenie budżetu i rozstrzygnięcie przetargu – ostatecznie doszło do tego 12 października. Pesa wyprodukowała już wcześniej prototyp takiej lokomotywy.

Zakupy taboru PKP Intercity są obecnie przymrożone – przewoźnik liczył na dofinansowanie unijne, ale Polska nie otrzyma na razie ani pieniędzy z KPO, ani z programu FENIKS ze względu na spór z Komisją Europejską dotyczący praworządności. Prefinansowanie projektów zapowiedział na lipiec Polski Fundusz Rozwoju, ale wciąż nie udało się rozpocząć tego procesu. Na razie podpisywane są głównie umowy na naprawy i modernizację wagonów.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony