Partnerzy serwisu:

Lokomotywa wodorowa Pesy: Wkrótce pierwsze jazdy z wodorem [film]

Jakub Madrjas 26.09.2022 4,5k

W sieci można zobaczyć film z pierwszych przejazdów lokomotywy wodorowej Pesy. Pojazd wkrótce czeka pierwsze uruchomienie ogniw wodorowych i przejazd na tor testowy Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie. 
Na targach Innotrans Pesa wraz z PKN Orlen zaprezentowały zestaw lokomotywy hybrydowej wraz z modułem tankowania tego paliwa. Pesa i Orlen będą wspólnie startować w przetargach, oferując zestawy wodorowe. Wcześniej pojazd – z lekkim opóźnieniem – przeszedł pierwsze próby ruchowe na terenie zakładu. Teraz możemy zobaczyć film z tych przejazdów.

Pesa podkreśla, że wydłużenie czasu realizacji projektu wiązało się nie tylko z wydłużeniem łańcuchów dostaw, ale też z innowacyjnością – wodór na kolei wciąż jest zjawiskiem zupełnie nowym. Na bydgoskim Rynkowie gotowy jest już plac przy hali uruchomień, gdzie lokomotywa tankowana będzie z mobilnych stacji Orlenu. Producent czeka jedynie na powrót pojazdu z targów w Berlinie.

Jak tłumaczy dyrektor komunikacji projektów strategicznych w Pesie, Maciej Grześkowiak, najbardziej czasochłonne i pracochłonne były prace związane ze sprawdzaniem i końcową konfiguracją instalacji wodorowej w lokomotywie. – Współpracowali z nami przy tym zagraniczni, certyfikowani partnerzy, jak firmy Ballard i Worthington – wylicza. W hali budowy lokomotyw powstało już specjalne stanowisko do montażu pojazdów wodorowych, wyposażone we wszelkie potrzebne czujniki. – Spełnia ono najwyższe europejskie standardy bezpieczeństwa dla produkcji z udziałem wodoru; to pierwsze takie stanowisko w Polsce – podkreśla Grześkowiak. 

Po pierwszych jazdach "na wodorze" po bydgoskich torach Pesy, pojazd w ciągu najbliższego miesiąca pojedzie do Żmigrodu na właściwe badania na torze Instytutu Kolejnictwa. 
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony