Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Niewielka popularność konsultacji rozkładu

Kasper Fiszer 14.03.2018 939

Łódzkie: Niewielka popularność konsultacji rozkładu
Pociąg regionalny w Skierniewicachfot. Kasper Fiszer
Bardzo niewiele wniosków trafiło do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w ramach ogłoszonych w zeszłym miesiącu konsultacji społecznych przyszłorocznego rozkładu jazdy pociągów. Mimo to być może oferta ulegnie istotnemu rozszerzeniu. Władze regionu rozważają bowiem uruchomienie kolejowo-autobusowego połączenia przesiadkowego z Rawy Mazowieckiej i Brzezin przez Koluszki do Łodzi.
Stosunkowo niewielką popularnością cieszyły się ogłoszone w lutym konsultacje rozkładu jazdy pociągów regionalnych w województwie łódzkim. Ogłoszone przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego postępowanie obejmowało przewozy realizowane zarówno przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną, jak i Przewozy Regionalne. Informacje o toczących się konsultacjach nie były jednak szeroko przedstawiane np. w pociągach czy na dworcach kolejowych w Łodzi i okolicach.

Około trzydziestu wniosków od mieszkańców

– W ramach konsultacji rozkładu jazdy 2018/2019 wpłynęło 31 wniosków – mówi Dariusz Kulas z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Spośród linii wewnątrzregionalnych najwięcej wniosków dotyczyło połączeń Łodzi z Łowiczem i Kutnem. Przedstawiciel samorządu wskazuje, że postulaty związane były także z obsługą międzywojewódzkiej linii Łódź – Piotrków Trybunalski – Radomsko – Częstochowa. UMWŁ nie precyzuje jednak, jakie uwagi zgłaszali w ramach konsultacji podróżni.

– Obecnie trwają prace nad projektem przyszłorocznego rozkładu jazdy, który w kwietniu tego roku złożony zostanie przez operatorów [ŁKA i PR] do zarządcy infrastruktury [PKP PLK[ – nasz rozmówca przypomina o terminarzu prac. – Na tym etapie przygotowań rozkładu jazdy analizujemy wnioski podróżnych i w miarę możliwości ekonomiczno-technicznych będą one uwzględniane – zapewnia jedynie. Zmiana rocznego rozkładu jazdy zaplanowana jest na 9 grudnia.

Czy UMWŁ uruchomi nową linię kolejowo-autobusową?

Wpływ na stosunkowo niewielkie zainteresowanie konsultacjami mógł mieć także krótki okres ich prowadzenia. Samorząd województwa łódzkiego przyjmował wnioski tylko przez pięć dni – od 12 do 16 lutego, a rozpoczęcie procedury zapowiedziano z bardzo niewielkim wyprzedzeniem na łamach Biuletynu Informacji Publicznej samorządu. Ten zaś czytany jest przez mieszkańców relatywnie rzadko.

Być może kolejowy rozkład jazdy w regionie łódzkim mimo niewielkiej liczby wniosków od podróżnych ulegnie w dłuższym horyzoncie czasowym istotnym zmianom. Samorząd regionu rozważa bowiem uruchomienie połączenia kolejowo-autobusowego, które włączyłoby w sieć miejscowości obsługiwanych transportem wojewódzkim Rawę Mazowiecką. Władze regionu rozstrzygnęły bowiem właśnie przetarg na wykonanie opracowania pn. „Analiza możliwości uruchomienia drogowo-kolejowego wojewódzkiego połączenia o charakterze użyteczności publicznej na linii Rawa Mazowiecka – Brzeziny – Koluszki – Łódź”. Za najlepszą uznano ofertę firmy Marcin Gromadzki Public Transport Consulting Gdynia. Czekamy na dalsze informacje w tej sprawie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony