Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Znaczący wzrost liczby pasażerów Polregio

Kasper Fiszer 12.01.2023 1,5k

Łódzkie: Znaczący wzrost liczby pasażerów Polregio
fot. Kasper Fiszer
Pasażerów kolei w województwie łódzkim przybywa. Samorząd regionu chwali się dobrymi wynikami przewozowymi osiąganymi także na trasach, na których operatorem jest Polregio, a przewoźnik zapewnia, że pomimo zmniejszenia skali zamówienia ze strony UMWŁ będzie wciąż realizować przewozy na szeregu linii. Spółka wykorzystuje głównie tabor użyczony UMWŁ.
Własna spółka kolejowa województwa łódzkiego, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, wielokrotnie wskazywała na znaczący wzrost liczby przewiezionych podróżnych notowany w 2022 r. Ostatnie dwanaście miesięcy było pod tym względem rekordowe w skali całej dotychczasowej działalności operatora. Urząd marszałkowski z Łodzi zamawia jednak kursy u dwóch przewoźników – oprócz ŁKA na liniach regionalnych jeżdżą również pociągi Polregio.

Jedna trzecia pasażerów więcej

Jak zapewnia samorząd, trend wzrostowy widać także w przypadku kursów dawnych Przewozów Regionalnych. – W okresie od stycznia do września 2022 r. pasażerów było o 30 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu roku 2021 – informuje Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Warto podkreślić, że w obu wskazanych przez samorząd latach w okresie zimowym obowiązywały obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

W grudniu 2022 r. doszło jednak do zmiany podziału tras pomiędzy operatorów. ŁKA przejęła od Polregio obsługę kursów do Skarżyska-Kamiennej przez Opoczno i Tomaszów, a tym samym ogólnopolski przewoźnik przestał utrzymywać w swoim łódzkim zakładzie tabor spalinowy. Obecnie łódzkie Polregio dysponuje więc wyłącznie 24 pojazdami elektrycznymi.

Podstawą taboru są zmodernizowane EN57

Jak wylicza Zespół Prasowy Polregio, 15 z nich to elektryczne zespoły trakcyjne należące do samorządu województwa i użyczone przewoźnikowi. Wszystkie te jednostki to zmodernizowane w nieco różniącym się od siebie zakresie EN57. Tabor własny stanowi zaś dziewięć pojazdów. Cztery to jednostki EN57, cztery – EN57AL, a jedna – ED72Ac – wskazuje przewoźnik.

Służby prasowe Polregio zapewniają, że łódzki zakład będzie kontynuować swoją działalność bez większych zmian organizacyjnych. Przewoźnik będzie zatem nadal świadczyć swoje usługi głównie na trasach międzywojewódzkich – z Łodzi do Częstochowy, Warszawy czy Poznania. W ofercie pozostają też pociągi z Wielunia w kierunku Tarnowskich Gór oraz z Radomska do Częstochowy.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony