Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Zamiast elektryfikacji linii do Opoczna będzie nowy tabor kolejowy

Kasper Fiszer 05.03.2021 3,4k

Łódzkie: Zamiast elektryfikacji linii do Opoczna będzie nowy tabor kolejowy
Pociąg ŁKA w Łodzifot. Kasper Fiszer
Województwo łódzkie nie dofinansuje elektryfikacji trasy kolejowej do Opoczna z Regionalnego Programu Operacyjnego. Do wykorzystania na inne inwestycje kolejowe jest więc prawie 9 mln euro środków unijnych. Wiemy już, że pieniądze te będą wydane na przedsięwzięcia taborowe.
Samorządy województw łódzkiego i świętokrzyskiego wspólnie zgłosiły do rządowego programu Kolej Plus projekt dotyczący modernizacji linii kolejowej nr 25 pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim a Skarżyskiem-Kamienną. Przedsięwzięcie ma obejmować także elektryfikację tego nieczynnego w ruchu pasażerskim od 2009 r. ciągu. Plan współpracy międzyregionalnej w istotny sposób wpłynął na własne założenia inwestycyjne UMWŁ.

Pieniądze unijne zostaną na kolei

Samorząd wcześniej chciał bowiem przeprowadzić prace na krótszym odcinku trasy – z Tomaszowa Mazowieckiego do Opoczna. Władze regionu zrezygnowały z tej inwestycji, licząc, że – choć w późniejszym terminie – uda się ją przeprowadzić w większym zakresie i z dużym dofinansowaniem zewnętrznym. Porzucony projekt miał jednak również zostać dofinansowany – ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020.

`Urząd marszałkowski jako instytucja zarządzająca programem musiał więc zarządzić sporymi środkami, które zostały uwolnione, a muszą zostać wykorzystane w relatywnie krótkim czasie. Już wcześniej region zapewniał, że przeznaczy je na przedsięwzięcia związane z transportem szynowym. Teraz konkretyzuje swoje plany.

Konkretne przedsięwzięcia ze wsparciem poznamy w czerwcu

– Środki te zostały przeznaczone na projekty dotyczące taboru kolejowego – poinformował nas Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. UMWŁ planuje rozstrzygnąć w czerwcu konkurs, który wyłoni konkretne przedsięwzięcia przewidziane do realizacji. Zgodnie z treścią ogłoszenia środki będą mogły zostać przeznaczone na zakup lub modernizacje taboru kolejowego oraz prace w zapleczach technicznych. Do rozdysponowania jest prawie 9 mln euro. Maksymalny poziom dofinansowania inwestycji wynosi 85 proc.

Przypomnijmy, że wciąż trwa rozwój parku taborowego Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Spółka jest w trakcie przetargu na zakup trzech hybrydowych spalonowo-elektrycznych zespołów trakcyjnych. Mają one pozwolić jej na rozpoczęcie obsługi tras do Opoczna i Spały.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony