Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Zadbamy o skomunikowania PR – ŁKA w Kutnie

Kasper Fiszer 09.10.2017 1,5k

Łódzkie: Zadbamy o skomunikowania PR – ŁKA w Kutnie
Pociąg ŁKA w Kutniefot. Kasper Fiszer
Województwo łódzkie chce, by podróże między Łodzią a Toruniem były łatwiejsze dzięki lepszej synchronizacji godzin kursów Przewozów Regionalnych i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Niezależnie od tego dąży do uruchomienia drugiej pary bezpośrednich połączeń PR w relacji między stolicami regionów. Negocjacje w tej sprawie wciąż się jednak nie zakończyły.
Od wielu miesięcy trwają negocjacje pomiędzy samorządami województw łódzkiego i kujawsko-pomorskiego dotyczące oferty połączeń pomiędzy Łodzią a Toruniem. Początkowo brana była pod uwagę nawet likwidacja jedynego istniejącego kursu kategorii Regio. Później łódzki urząd marszałkowski poinformował, że najprawdopodobniej do rozkładu jazdy wprowadzona zostanie druga para pociągów Łódź Kaliska – Toruń Główny.

Mówienie o szczegółach jest jeszcze przedwczesne

Dane te potwierdziła w datowanym na 19 września piśmie do jednego z naszych Czytelników Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Spółka wskazała, że od grudnia „województwo łódzkie (...) zamierza przekazać obsługę pociągów ŁKA Kutno – Łódź po godz. 7:00 i Łódź – Kutno po godz. 17:00 operatorowi Przewozy Regionalne sp. z o.o., który w tych trasach ma uruchomić pociągi z i do Torunia”. Tymczasem jednak sytuacja wciąż może okazać się dynamiczna.

– Negocjacje w sprawie kursów Łódź – Kutno – Toruń pomiędzy województwami łódzkim a kujawsko-pomorskim nadal trwają, dlatego tak konkretne odpowiedzi są przedwczesne – stwierdza bowiem Jacek Grabarski z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Potwierdza natomiast ogólny kierunek ustaleń. – Dodatkowe połączenie tej relacji jest spodziewane – usłyszeliśmy od przedstawiciela urzędu.

Przesiadka ma trwać nie więcej niż 10 minut

Samorząd regionu łódzkiego zapewnia przy tym, że dokłada starań, by ułatwić podróże na północ także w inny sposób. – Departament Infrastruktury UMWŁ chce, żeby wszystkie kursy na liniach Kutno – Toruń i Toruń – Kutno były skomunikowane. Czas oczekiwania na przesiadkę nie będzie dłuższy niż 10 minut – mówi Jacek Grabarski.

Takie rozwiązanie rzeczywiście stanowiłoby bardzo duże udogodnienie. Obecnie bowiem na trasie z Kutna do Torunia realizowanych jest pięć par połączeń Przewozów Regionalnych (Polregio). Jeden z pociągów jedzie bezpośrednio z Łodzi, jeden odjeżdża z Kutna przed przyjazdem pierwszego tego dnia kursu z kierunku stolicy województwa. Spośród trzech pozostałych przypadków tylko w jednym można mówić o dogodnej przesiadce: czas oczekiwania zawiera się w kwadransie.

Nawet dwie godziny na węzłowej stacji

Wyjeżdżając z Łodzi pociągiem ŁKA o 6:25, będziemy natomiast musieli czekać w Kutnie niemal godzinę. Jeszcze dłużej, bo 71 minut, na węzłowej stacji spędzą wybierający dojazd do Torunia na 21:00. Podobny układ można zaobserwować w kierunku przeciwnym. Choć dwa z połączeń są ze sobą skomunikowane w sposób zadowalający, w przypadku tego o 10:25 czas na przesiadkę w Kutnie jest bliski dwóch godzin (można zaoszczędzić kilka minut podróży, jadąc dookoła przez Łowicz). Na niecałą godzinę wolnego trzeba się zaś przygotować, chcąc dojechać do Łodzi na 21:30.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony