Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Z Polregio do Skarżyska-Kamiennej już od grudnia

Kasper Fiszer 12.07.2021 5,1k

Łódzkie: Z Polregio do Skarżyska-Kamiennej już od grudnia
Pociąg Polregio z Łodzi do Opocznafot. Kasper Fiszer
Za około pół roku pociągi pasażerskie mają wrócić na międzywojewódzki odcinek Opoczno – Skarżysko-Kamienna. Kursy w relacjach z Łodzi ma uruchomić Polregio. Plany reaktywacji potwierdziły już oba urzędy marszałkowskie: łódzki i świętokrzyski.
Samorządy województw łódzkiego i świętokrzyskiego od dłuższego czasu zapowiadały wznowienie ruchu pasażerskiego na linii kolejowej nr 25 pomiędzy Opocznem a Skarżyskiem-Kamienną. Reaktywacja wiązana była przede wszystkim z planami modernizacji i elektryfikacji ciągu w ramach rządowego programu Kolej Plus. Pociągi miały więc wrócić tam w perspektywie kilku lat. Tymczasem w zeszłym tygodniu PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że w związku z planami uruchomienia kursów regionalnych już teraz wyremontują nieczynne od 2009 r. przystanki położone wzdłuż wspomnianego odcinka.

„Niewielu wierzyło”. Niespodziewane przyspieszenie wznowienia kursów

Przyspieszenie planów dotyczących przywrócenia komunikacji kolejowej potwierdziły już oba samorządy. – Niewielu wierzyło. Pracowaliśmy nad tym długo, ale możemy już ogłosić, że przywracamy połączenia przewozów pasażerskich między Skarżyskiem-Kamienną a Tomaszowem Mazowieckim już od grudnia 2021 r. – stwierdził marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Na razie nie wskazał on szczegółów dotyczących planowanej oferty.

O liczbie par kursów czy porach ich odjazdów nie mówią też na razie służby prasowe Grzegorza Schreibera, marszałka województwa łódzkiego. – Dążąc do likwidacji białych plam komunikacyjnych oraz do rozwoju regionu, którego jednym z najważniejszych elementów jest bezpieczny, niezawodny i przyjazny środowisku transport, nawiązaliśmy ścisłą współpracę z województwem świętokrzyskim. Jej efektem będzie możliwość uruchomienia kolejowych połączeń pasażerskich między Łodzią a Skarżyskiem-Kamienną – wskazał jedynie Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Ważnym dla podróżnych szczegółem jest plan otwarcia kursów w relacji bezpośredniej do Łodzi, a nie np. wyłącznie do Tomaszowa Mazowieckiego, jak miało miejsce w ostatnim okresie przed zamknięciem ciągu w 2009 r.

Polregio częściowo pozostanie przewoźnikiem na linii opoczyńskiej

Wiemy już także, że przewozy miałoby wykonywać Polregio, ale UMWŁ wciąż rozmawia z przewoźnikiem i sąsiednim regionem o przygotowywanej ofercie, jaka miałaby obowiązywać w ramach rocznego rozkładu jazdy 2021/2022. Wejdzie on w życie w połowie grudnia tego roku i będzie ważny przez kolejnych dwanaście miesięcy. Dodajmy, że jeśli dawne Przewozy Regionalne miałyby obsługiwać kursy ze Skarżyska do Łodzi na stałe, pozostałyby operatorem części połączeń na odcinku Opoczno – Tomaszów Mazowiecki – Łódź. Wcześniej planowano, że pod koniec 2022 r. wszystkie pociągi na tej trasie zacznie uruchamiać Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

UMWŁ zwraca uwagę, że przed wznowieniem przewozów konieczne będzie przeprowadzenie prac infrastrukturalnych dotyczących nieczynnej od ponad dekady infrastruktury pasażerskiej. Jej modernizację zapowiedziały już jednak PKP Polskie Linie Kolejowe. Wszystko wskazuje więc na to, że za około pół roku linia wróci na mapę czynnych w ruchu regionalnym odcinków polskiej sieci kolejowej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony