Partnerzy serwisu:

Łódzkie wznowi kursy Łódź – Radom. Szuka przewoźnika

Kasper Fiszer 04.04.2019 4,4k

Łódzkie wznowi kursy Łódź – Radom. Szuka przewoźnika
Przystanek kolejowy na linii nr 22fot. Rafał T / fotopolska.eu, lic. CC BY-SA 3.0
Województwo łódzkie pyta przewoźników, czy byliby zainteresowani obsługą połączenia Łódź – Tomaszów Mazowiecki – Radom. Na razie nie wiadomo, kiedy kursy mogłyby zostać zainaugurowane, ale władze regionu jednoznacznie deklarują, że w związku z poprawą parametrów technicznych linii kolejowej nr 22 chcą ją ponownie włączyć do regionalnej siatki transportowej.
Wszystko wskazuje na to, że niebawem do rozkładu jazdy po dłuższej przerwie wrócą połączenia Łódź – Radom przez Tomaszów Mazowiecki i Drzewicę. Plan uruchomienia takich kursów ogłosił bowiem samorząd województwa łódzkiego. Urząd marszałkowski nie wskazuje jednak na razie konkretnej daty otwarcia ruchu i zaznacza, że do inauguracji połączeń potrzebne jest jeszcze podjęcie kilku ważnych kroków.

Zlecenie trafi do ŁKA lub Przewozów Regionalnych

– Województwo łódzkie planuje wznowić po remoncie torów obsługę linii Łódź – Tomaszów – Drzewica – Radom. Taki wariant jest ujęty w Regionalnym Planie Transportowym Województwa Łódzkiego – potwieredził Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu samorząd opublikował ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia postępowania na udzielenie zamówienia publicznego, które miałoby objąć m.in. połączenia na trasie do Radomia.

Nie jest przy tym na razie pewne, czy pociągi wyjeżdżające poza granicę województwa łódzkiego obsłużyłaby własna spółka samorządu regionalnego. – Wysłane zostało pytanie o parametry oferty do dwóch przewoźników: Przewozów Regionalnych i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Czekamy na odpowiedzi – wskazały w krótkim komunikacie służby prasowe UMWŁ.

Uruchomienie połączeń tylko do Drzewicy byłoby nieekonomiczne

Samorząd informuje przy tym, że nie jest rozważany wariant prowadzenia przewozów tylko wewnątrz regionu łódzkiego – do Drzewicy (dokąd docierają pociągi Kolei Mazowieckich z Radomia). – Wstępne badania wykazały nieekonomiczność połączenia Łódź – Drzewica – argumentuje urząd. W przesłanej nam informacji stwierdzono przy tym, że w związku z międzywojewódzkim charakterem trasy konieczne będzie zawarcie porozumienia z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Ten w grudniu zeszłego roku informował nas, że wziąłby pod uwagę współfinansowanie kursów do Łodzi.

Linia kolejowa nr 22 na odcinku z Tomaszowa Mazowieckiego do Drzewicy pozostaje nieczynna w ruchu regionalnym od grudnia 2015 r. (pomiędzy Tomaszowem a Radzicami kursują pociągi dalekobieżne z kierunku Łodzi do Krakowa, nie zatrzymują się jednak na przystankach pośrednich). Ostatni rozkład jazdy zakładał kursowanie dwóch par kursów: Koluszki – Radom i Koluszki – Drzewica. Sprawa likwidacji tych połączeń była dość głośna, ponieważ tuż przed nią otwarto wyremontowany przystanek Tomaszów Mazowiecki-Białobrzegi.

– Przystanek ten zyskał oczekiwany przez pasażerów standard: dobrą nawierzchnię, wiatę, oznakowanie i tablice. To szansa dla każdego przewoźnika na zachęcenie pasażerów do korzystania z pociagów dzięki lepszym warunki obsługi – komentował wówczas dla „Rynku Kolejowego” Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Przez cztery kolejne lata chętnych na wożenie tomaszowian w kierunku Radomia jednak nie znaleziono.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony