Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Wspólna oferta ŁKA i rogowskiej wąskotorówki

Roman Czubiński 19.04.2017 406

Łódzkie: Wspólna oferta ŁKA i rogowskiej wąskotorówki
fot. kolejrogowska.pl
Niedzielne pociągi turystyczne Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała znów będą skomunikowane z pociągami z Łodzi. Dzięki porozumieniu z Łódzką Koleją Aglomeracyjną przyspieszony „ŁKA Sprinter” od najbliższej niedzieli będzie zatrzymywał się na stacji stycznej w Rogowie, umożliwiając dogodny dojazd nie tylko z Łodzi, ale i z Warszawy. Pasażerowie ŁKA mogą liczyć także na bilety wąskotorówki w promocyjnych cenach.
Wysokość zniżki (2 zł) może wydawać się niewielka, jednak w połączeniu z niższą, niż w przypadku dojazdu samochodem, ceną biletu kolejowego Łódź – Rogów oraz konkurencyjnym czasem przejazdu z centrum stolicy aglomeracji przybycie na miejsce pociągiem staje się ofertą atrakcyjną dla przeciętnego turysty. Do akcji promocyjnej dołączyło także rogowskie Arboretum (leśny ogród doświadczalny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego), w którym zniżki dla dojeżdżających ŁKA sięgają od 3 do 4 zł.

Dojazd na pociąg – znów pociągiem

Przewidziano także pulę 30 bezpłatnych biletów na przejazd ŁKA z Łodzi do Rogowa, kurs kolejką i zwiedzanie arboretum. Chętni do skorzystania z oferty powinni odebrać bilety w Centrum Obsługi Pasażera ŁKA na dworcu Łódź Fabryczna w czwartek w godzinach 16-17 lub w piątek między 8 a 16. Obowiązuje kolejność zgłoszeń i limit do 2 biletów na osobę odwiedzającą COP ŁKA. Wycieczka zorganizowana specjalnie dla szczęśliwych posiadaczy biletów odbędzie się w najbliższą niedzielę (23 kwietnia).

Inicjatywa ŁKA i KWRRB wpisuje się w konsekwentne promowanie turystyki kolejowej przez władze województwa: cykle wycieczek „Pociągiem w Łódzkie są organizowane od kilku lat. Na tym tle mogło dziwić, że w ubiegłym sezonie przedstawiciele KWRRB zrezygnowali z dostosowywania godzin odjazdu do rozkładu jazdy pociągów regionalnych, argumentując, że znakomita większość pasażerów kolejki i tak dojeżdża na miejsce samochodami.

– Specjalnie w celu przywrócenia skomunikowania z pociągami godziny odjazdów zostały w tym sezonie przesunięte o pół godziny do tyłu – mówi Kamil Jarkowski z Fundacji polskich Kolei Wąskotorowych. Pierwszy pociąg opuszcza więc mijankę przy dworcu (stacja Rogów Osobowy Wąskotorowy) o 10.30. Kolejne odjazdy następują co półtorej godziny. Przejazd do Jeżowa zajmuje 26 minut. Ruch będzie prowadzony we wszystkie niedziele aż do 24 września, a także w długie weekendy w maju, czerwcu i sierpniu.

Wkrótce do Białej z parowozem?

Istnieje też duża szansa na wznowienie w tym roku okazjonalnych przewozów na całej 49-kilometrowej trasie. – Tor na odcinku Rawa Mazowiecka – Biała Rawska został dopuszczony do użytku – mówi Jarkowski. Wciąż jednak brakuje dopuszczenia odcinka Jeżow - Rawa do ruchu pociągów pasażerskich: z uwagi na zły stan techniczny mogą pokonywać go tylko składy bez podróżnych, co uniemożliwia zorganizowanie popularnych w ubiegłych latach "Pociągów do Zabytków".

Przynajmniej na początku sezonu nie będzie za to można przewozić pociągiem rowerów: trwa remont wagonu pocztowo-bagażowego, który w poprzednich latach służył do tego celu. W parku taborowym KWRRB może wkrótce nastąpić jeszcze jedna istotna zmiana: trwają prace nad przywróceniem sprawności parowozowi Px48-1911. W zabiegach o uruchomienie maszyny, która miałaby prowadzić pociągi historyczne, wspiera FPKW powiat rawski, gmina Rogów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja Grupy PKP.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony