Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Województwo wsparło remont parowozowni Skierniewice

Kasper Fiszer 02.09.2018 1,5k

Łódzkie: Województwo wsparło remont parowozowni Skierniewice
Parowozownia Skierniewicefot. Lichen99, lic. CC BY-SA 3.0 pl
Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei jest jedynym „kolejowym” beneficjentem tegorocznego konkursu samorządu województwa łódzkiego, w ramach którego przyznawane jest wsparcie na prace dotyczące obiektów zabytkowych. Nieco ponad 60 tys. zł pozwoli na kontynuację remontu dachu parowozowni w Skierniewicach. Cała
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego opublikował listę przedsięwzięć, jakie wesprze w tym roku w ramach konkursu o dotacje samorządu na prace przy obiektach zabytkowych. Najważniejszą grupą beneficjentów będą parafie mające swoje siedziby w zabytkowych kościołach. UMWŁ przekaże jednak środki także niektórym gminom, kilku organizacjom pozarządowym, a nawet osobom prywatnym – głównie właścicielom zabytkowych kamienic czy innych budynków.

Ok. 60 tys. zł z puli 5 mln środków na zabytki kolejnictwa

Na liście znajdziemy także jeden akcent kolejowy. UMWŁ wesprze bowiem Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei z Warszawy, które opiekuje się skierniewicką parowozownią. – PSMK otrzymało dofinansowanie w wysokości 61 600 zł. Tytuł dofinansowanego projektu brzmi: „Rewitalizacja i przystosowanie do celów muzealnych Parowozowni Skierniewice – prace ratownicze polegające na kontynuacji remontu zniszczonego dachu hali parowozowej (połać zewnętrzna, kanały 21 – 23)” – powiedział nam Jacek Grabarski z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

– W tym roku w budżecie województwa łódzkiego przeznaczono wyjątkowo dużo na remonty zabytków, bo 5 mln zł – podkreśla nasz rozmówca. – O dofinansowanie w konkursie mógł ubiegać się każdy, kto posiada tytuł prawny do zabytku wpisanego do rejestru zabytków województwa łódzkiego. Dotacja z budżetu województwa na wykonanie prac przy zabytku mogła być udzielona w wysokości do 50% całkowitej wartości planowanego zadania. Maksymalna wnioskowana kwota dotacji nie mogła być jednak większa niż 80 tys. zł – uzupełnia Artur Bagieński, wicemarszałek województwa łódzkiego.

W parowozowni organizowane jest muzeum

Podkreśla on, że przydzielając dofinansowanie, samorząd potraktował priorytetowo zgłaszających do konkursu prace dotyczące obiektów, w przypadku których istnieje zagrożenie utraty wartości zabytkowych, a których realizacja jest niezbędna do usunięcia tego zagrożenia. W opisany charakter działań wpisuje się inwestycja PSMK. – [Przeznaczona do remontu część] to jeden z fragmentów dachu, którego degradację udało się na blisko 10 lat powstrzymać doraźną naprawą – obecnie przyszedł czas na kapitalny remont – czytamy na stronie internetowej organizacji.

Rozpoczęcie prac planowane jest już na początek września. 20 sierpnia Judyta Kurowska-Ciechańska, wiceprezes PSMK, i Artur Bagieński podpisali umowę o udzielenie dofinansowania. Stowarzyszenie organizuje w parowozowni społeczne muzeum kolejnictwa. Na razie można je zwiedzać podczas dni otwartych – najbliższe zaplanowano na 1, 15 i 16 września.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony