Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Więcej interRegio do Warszawy

Kasper Fiszer 03.09.2019 128

Łódzkie: Więcej interRegio do Warszawy
Pociąg PR w Łodzifot. Kasper Fiszer
Pociągi Przewozów Regionalnych z Łodzi do Warszawy od grudnia kursować będą nie osiem, a dziesięć razy dziennie. Spółka nadal uruchamiać będzie także kursy międzywojewódzkie z Łodzi do Poznania, Wrocławia i Torunia. Ich liczba nie zmieni się względem obecnie obowiązującego rozkładu jazdy.
Województwo łódzkie od lat uruchamia połączenia kolejowe relacji Łódź – Warszawa, które funkcjonują równolegle do oferty PKP Intercity finansowanej ze środków centralnych. W rozkładzie jazdy obok kursów kategorii InterCity i Twoje Linie Kolejowe znajdziemy więc także pociągi Przewozów Regionalnych oznaczone nieco zapomnianym symbolem iR. Funkcjonują one co do zasady od poniedziałku do piątku, bo w weekendy na tej samej trasie przewozy realizuje należąca do samorządu wojewódzkiego Łódzka Kolej Aglomeracyjna (te z kolei nazywane są handlowo ŁKA-sprinterami).

Dwie dodatkowe pary interRegio

Z biegiem lat pociągów interRegio przybywało: najpierw PR kursowały pomiędzy Łodzią a Warszawą trzy razy dziennie, później na mocy umowy z samorządem liczbę par pociągów zwiększano do sześciu, siedmiu i ośmiu. Jak zapowiedziały władze regionu, należy się spodziewać uruchomienia następnych dodatkowych kursów. – Na liniach kolejowych nr 1 i 17 do Warszawy planowane jest rozszerzenie oferty połączeń iR z 16 do 20 pociągów w dobie – zapowiada Grzegorz Sławiński z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Przekłada się to na dziesięć kursów w każdą ze stron.

Zmiany mają wejść w życie w grudniu wraz z rozpoczęciem obowiązywania kolejnego rocznego rozkładu jazdy pociągów. – Planowane jest zachowanie funkcjonującej siatki postojów – mówi nasz rozmówca. Oznacza to, że – inaczej niż pociągi PKP Intercity – składy Przewozów Regionalnych zatrzymają się nie tylko na stacjach Łódź Fabryczna, Łódź-Widzew, Koluszki, Skierniewice i Żyrardów oraz na trzech największych dworcach Warszawy, ale także na przystanku Łódź-Niciarniana, w Rogowie i w Skierniewicach-Rawce.

Inne kierunki międzywojewódzkie bez większych zmian

– W związku z remontami linii kolejowych nr 14 i 16 utrzymana zostanie natomiast oferta połączeń z Łodzi do Poznania i Wrocławia oraz do Torunia – powiedział nam Grzegorz Sławiński. Oznacza to, że Przewozy Regionalne w przyszłym roku uruchamiać będą dwie pary pociągów Regio relacji Łódź Kaliska – Toruń oraz siedem tej samej kategorii korzystających z linii nr 14 na odcinku Łódź Kaliska – Ostrów Wielkopolski. Dwa z pociągów wyruszających z Łodzi docierają do Wrocławia, cztery – do Poznania.

Przypomnijmy, że pociągi interRegio z Łodzi do Warszawy są obecnie jedynymi na polskiej sieci kolejowej uruchamianymi w ramach tej kategorii. Niegdyś obejmowała ona także szereg połączeń realizowanych przez PR komercyjnie lub we współpracy z innymi samorządami. W ramach procesu restrukturyzacji spółki kursy te jednak zlikwidowano.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony