Partnerzy serwisu:

Łódzkie: W Zgierzu rusza naprawa wiaduktu. Duże utrudnienia

Kasper Fiszer 26.02.2018 5k

Łódzkie: W Zgierzu rusza naprawa wiaduktu. Duże utrudnienia
Pociąg ŁKA z Łodzi do Kutnafot. Kasper Fiszer
Budowa tymczasowego przęsła na wiadukcie w Zgierzu wymusi dość długie przerwy w ruchu na liniach wychodzących w kierunku Kutna i Łowicza. Spowoduje to duże utrudnienia dla podróżnych, głównie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Wkrótce zgierski węzeł będzie podlegał głębszemu remontowi.
Na bardzo duże utrudnienia muszą przygotować się podróżujący z Łodzi do Łowicza i Kutna. PKP PLK przygotowuje się bowiem do remontu dwóch wiaduktów na terenie Zgierza. Prace na jednym z nich rozpoczną się już na początku marca. Zmieniona organizacja ruchu będzie obowiązywać przez aż dwa miesiące, a obie linie kolejowe – nr 15 (Łódź Kaliska – Bednary) i 16 (Łódź Widzew – Kutno) – będą na odcinkach na północ od Zgierza zamknięte.

Jeszcze w tym roku przetarg na dalsze roboty

Naprawiany będzie leżący jeszcze na terenie stacji Zgierz wiadukt nad ul. Długą. – Planowana jest wymiana stalowego przęsła, które zastąpi konstrukcja tymczasowa. Naprawa ma na celu poprawę stanu wiaduktu. Dodatkowo remont pozwoli na podniesienie pionowej skrajni drogowej, która obecnie wynosi 3,6 m dla ruchu kołowego – mówi Magdalena Janus z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Prace będą kosztować 1,3 mln zł, a ich wykonawcą będzie Trakcja PRKiI.

– Docelowo wiadukt nad ul. Długą, jak również wiadukt nad ul. Łódzką [na linii nr 15] będą całkowicie przebudowane w ramach projektu pn. „Prace na liniach kolejowych nr 15, 16 na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz – Kutno” [o którym pisaliśmy już na łamach „Rynku Kolejowego”] – dodaje nasza rozmówczyni. – Istniejące wiadukty zostaną zdemontowane i zastąpione przez nowe konstrukcje mostowe. Obiekty zostaną dostosowane do prowadzenia ruchu z wyższą prędkością – do 120 km/h, co przełoży się na sprawne prowadzenie pociągów pasażerskich i towarowych – tłumaczy. Dodaje, że na pracach zyskają także piesi, którzy będą mieli do dyspozycji szersze przejście pod torami. – Przetarg na wykonanie robót dla tego projektu planujemy ogłosić w tym roku – przedstawicielka PKP PLK potwierdza wcześniejsze zapowiedzi zarządcy infrastruktury.

Znaczne wydłużenie czasu przejazdu do Kutna

W pierwszej kolejności ruch wstrzymany zostanie na trasie do Kutna. – Prace w Zgierzu spowodują, iż od korekty rozkładu jazdy (tj. od 11 marca br.) zostaną wprowadzone zmiany w ruchu pociągów. Łódzka Kolej Aglomeracyjna oraz Przewozy Regionalne uruchomią autobusową komunikację zastępczą, a ruch pociągów PKP Intercity zostanie poprowadzony drogą okrężną: pociągi pojadą linią nr 15, tj. z Łodzi przez Zgierz do Łowicza. Zmiany te będą obowiązywać do 7 kwietnia – mówi Magdalena Janus.

Komunikacja zastępcza będzie funkcjonować na całym odcinku Zgierz – Kutno, a czas przejazdu wydłuży się aż o przeszło godzinę (do ponad 2,5 godz.). 9 kwietnia rozpocznie się natomiast całodobowe zamknięcie pomiędzy Zgierzem a Strykowem na linii nr 15. Zmiany w organizacji ruchu będą tam obowiązywać aż do 6 maja. Tam łączny czas przejazdu ulegnie wydłużeniu o ok. pół godziny.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony