Partnerzy serwisu:

Łódzkie: W tym roku znów przybędzie przystanków

Roman Czubiński 08.03.2023 1,1k

Łódzkie: W tym roku znów przybędzie przystanków
for. Roman Czubiński
W kolejnych miejscach w Łódzkiem zacznie się niebawem realizacja programu przystankowego. Oprócz budowy nowych peronów w Izabelowie, Głownie, Zgierzu i Jedliczach oraz przeniesienia przystanku w Grudzach zaplanowano modernizację obiektów w Żakowicach i Zaosiu – informuje PKP PLK. W planach jest też przystanek na łódzkim Zarzewie, jednak w jego przypadku ogłoszono dopiero przetarg.
Zarządca infrastruktury kolejowej podpisał umowy na budowę nowego przystanku w Izabelowie (linia 14) i przesunięcie peronu w Starych Grudzach (linia 15). Inwestycje będą częścią tzw. programu przystankowego, zaplanowanego do roku 2025. W bieżącym roku rozpocznie się również budowa przystanku Głowno Północne przy ul. Wiejskiej w Głownie (linia 15). Przystanki Zaosie i Żakowice Południowe (linia 25) zostaną natomiast zmodernizowane.

Izabelów – nowy przystanek, Grudze – przesunięcie

Jak informuje PKP PLK, przystanek Izabelów koło Zduńskiej Woli będzie zlokalizowany w pobliżu wiaduktu kolejowego linii Łódź – Sieradz. Dogodny dostęp na dwa nowe perony zapewnią schody i windy dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W Starych Grudzach pod Łowiczem natomiast istniejący przystanek o nazwie Grudze zostanie przesunięty bliżej przejazdu na drodze z Zawad do szosy Łowicz – Łódź.

Inwestycje w Izabelowie i Starych Grudzach będą realizowane w formule „projektuj i buduj”. Prace budowlane rozpoczną się w bieżącym roku, a zakończą – w połowie przyszłego. Podobny harmonogram założono dla przystanku Głowno Północne. Rozpoczęcie i zakończenie wspomnianych robót w Żakowicach i Zaosiu zaplanowano natomiast na bieżący rok.

Jeden z przystanków już działa

Wiosną rozpocznie się też budowa przystanków Zgierz Rudunki i Jedlicze koło Zgierza. Działa już przystanek Tomaszówek, wybudowany jako część tego samego programu w ubiegłym roku. W styczniu 2023 r. ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i budowę przystanku Łódź Zarzew.

Budowa nowych przystanków ma zwiększyć atrakcyjność kolei dla mieszkańców regionu. Obiekty będą wyposażone w wysokie perony, ułatwiające wsiadanie i wysiadanie, wiaty, ławki oraz oświetlenie LED. Całości dopełnią parkingi dla samochodów i stojaki rowerowe.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony