Partnerzy serwisu:

Łódzkie: W Białej Rawskiej stacji pasażerskiej na CMK nie będzie

Kasper Fiszer 05.02.2020 65

Łódzkie: W Białej Rawskiej stacji pasażerskiej na CMK nie będzie
Posterunek Biała Rawska na CMKfot. Filipb, lic. CC BY-SA 3.0
Zarządca krajowej sieci kolejowej nie planuje, mimo wniosków lokalnych samorządów, budowy nowej stacji pasażerskiej na CMK (linia nr 4) w okolicach Rawy Mazowieckiej. Tłumaczy to brakiem analiz uzasadniających inwestycję. Biała Rawska miała niegdyś dostęp do kolei dzięki rogowskkiej wąskotorówce, która jednak od prawie dwóch dekad nie obsługuje codziennych pociągów rozkładowych.
Choć Centralna Magistrala Kolejowa przebiega na znacznym odcinku przez województwo łódzkie, do niedawna jego mieszkańcy w zasadzie w ogóle nie mogli korzystać z pociągów jadących tą trasą z Warszawy do Krakowa czy Katowic. Częściowo zmieniła to budowa przystanku Opoczno-Południe, ale obsługuje on relatywnie niewielką część regionu. Powstanie kolejnej stacji pasażerskiej na linii nr 4 postulują lokalne samorządy z okolic Rawy Mazowieckiej. Przynajmniej na razie do inwestycji jednak nie dojdzie.

Nie ma prognozy ruchu ani propozycji systemu dowozu podróżnych

– Otrzymaliśmy stanowisko gmin Sadkowice i Cielądz w sprawie budowy przystanku kolejowego na CMK w sąsiedztwie Białej Rawskiej – potwierdza Rafał Wilgusiak z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. – Obecnie nie planujemy budowy takiego przystanku – stwierdza przy tym jednoznacznie nasz rozmówca. Argumentuje on, że takie przedsięwzięcia muszą być poprzedzone badaniem potrzeb i możliwości ich spełnienia, a takich analiz brakuje.

Zdaniem przedstawiciela PKP PLK konieczne byłoby w pierwszej kolejności wykonanie prognozy ruchu pasażerskiego czy analiz dotyczących możliwości utworzenia systemu dowozu podróżnych do i ze stacji. Na razie nie ma też jasności co do zainteresowania przewoźników zatrzymywaniem się w Białej Rawskiej. Nie wiadomo również, jak finansowana miałaby być potencjalna inwestycja, więc opracowania wstępne musiałyby poruszać także te kwestie.

18 nowych przystanków – ale nie na CMK

Rafał Wilgusiak zapewnia przy tym, że PKP PLK, realizując Krajowy Program Kolejowy, dba o rozwój sieci przystankowej, i w grudniu 2019 r. otworzyła 18 nowych przystanków w różnych częściach kraju. – Nowe obiekty zostały udostępnione m.in. na Podlasiu (np. Orzechowicze), Dolnym Śląsku (np. Lubin Stadion), Lubelszczyźnie (Lublin Zachodni), Oposzczyźnie (Nysa Zachodnia) czy Warmii (Olsztyn-Śródmieście) – wylicza. Zarządca infrastruktury chwali się też licznymi remontami infrastruktury pasażerskiej towarzyszącymi modernizacjom poszczególnych linii.

Punkt Biała Rawska na CMK ma status posterunku odgałęźnego (choć nie odgałęzia się tu żadna linia, ale możliwa jest zmiana toru). W jego pobliżu przebiega trasa wąskotorowej kolei z Rogowa. W 2016 r. posterunek został zmodernizowany.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony