Partnerzy serwisu:

Łódzkie: W 2021 432 mln zł na transport, w tym na linie z Kolej Plus

Kasper Fiszer 17.12.2020 2k

Łódzkie: W 2021 432 mln zł na transport, w tym na linie z Kolej Plus
Pociąg ŁKAfot. Kasper Fiszer
Transport sektorem największych wydatków województwa łódzkiego w 2021 r. – wynika z przyjętego przedwczoraj budżetu regionu. Marszałek Grzegorz Schreiber podkreśla, że istotną pozycję w wydatkach zajmują te związane z budową nowej linii kolejowej do Wielunia, jaka ma być prowadzona w ramach rządowego programu Kolej Plus. W zestawieniu wydatków znalazły się także inwestycje tramwajowe i drogowe.
Radni Sejmiku Województwa Łódzkiego podjęli we wtorek, 15 grudnia uchwałę ustanawiającą budżet regionu na rok 2021. Według planu spośród wszystkich dziedzin to właśnie na transport przeznaczone ma być najwięcej pieniędzy. Przy zakładanych wpływach na poziomie 1 mld 55 mln zł i sumie wydatków 1 mld 122 mln zł do tego sektora skierowane zostanie przeszło 432 mln zł. Jak podkreślają władze regionu, wydatki ogółem będą niemal dwukrotnie większe niż w 2017 r., a ok. 30 proc. środków zostanie przeznaczone na przedsięwzięcia o charakterze inwestycyjnym.

Region zabezpiecza środki na inwestycje w ramach Kolej Plus

Na jakie inwestycje transportowe możemy liczyć? – Przede wszystkim chcemy wybudować nową linię kolejową. To coś zupełnie nowego dla samorządu województwa – mówił po zakończeniu sesji sejmiku Grzegorz Schreiber, łódzki marszałek. Mowa tu o zgłoszonym do rządowego programu Kolej Plus projekcie budowy trasy ze stacji Chorzew-Siemkowice do Wielunia. Ma ona połączyć to powiatowe miasto niemal odcięte dziś od kolei pasażerskiej z Łodzią oraz z rejonem Zduńskiej Woli.

– Planujemy też zmodernizować linię Bełchatów – Piotrków Trybunalski – dodał przedstawiciel władz regionu. Wskazywał on także na wydatki dotyczące sieci łódzkich tramwajów podmiejskich. – Modernizujemy linie 41, 43 i 46. Na ten cel przeznaczymy tylko w przyszłym roku z Regionalnego Programu Operacyjnego 60 mln zł – stwierdził. Nieco zaskakująca może być deklaracja dotycząca linii 46 do Ozorkowa, jednak w tym zakresie spodziewać należy się wydatków na remont odcinka wspólnego z linią 45 do Zgierza. Prace nie będą więc skutkować wznowieniem kursów na dalszej części trasy. Wśród pozycji budżetowych związanych z transportem szynowym wymienić trzeba również dokapitalizowanie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej kwotą 10 mln zł,

W Koluszkach stanie nowy wiadukt nad torami

Marszałek województwa podkreslał także, że w budżecie zaplanowane zostało uruchomienie nowych regionalnych linii autobusowych. Wciąż nie znamy jednak szczegółów organizacji wojewódzkiej sieci połączeń w roku 2021. Tradycyjnie znaczną część budżetu pochłoną zadania związane z utrzymaniem i modernizacją dróg wojewódzkich. Wśród największych realizacji znalazła się kontynuacja prac na trasie Ujazd – Kurowice.

Ok. 20 mln zł przeznaczone zostanie natomiast na mniejsze inwestycje, które Zarząd Dróg Wojewódzkich rozpocznie i zakończy w 2021 r. Są także przedsięwzięcia wieloletnie, które mają zacząć się w przyszłym roku. – To m.in. budowa obwodnic Pragi [pow. poddębicki] i Bełchatowa oraz wiaduktu w Koluszkach – wskazywał Grzegorz Schreiber.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony