Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Samorząd promuje pociągi turystyczne

Roman Czubiński 24.05.2016 223

Łódzkie: Samorząd promuje pociągi turystyczne
Pociąg ŁKAfot. Roman Czubiński
Zachęcony powodzeniem poprzednich edycji, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego kontynuuje organizowanie sobotnich wycieczek kolejowych pod nazwą „Pociągiem w Łódzkie”. Tegoroczna edycja będzie jednak w większym, niż poprzednie, stopniu skierowana do mieszkańców stolicy regionu. A już w najbliższy czwartek wojewódzka spółka kolejowa zamierza powtórzyć ubiegłoroczną promocję na pociągi Łódź – Łowicz w dniu święta Bożego Ciała.
UMWŁ od dawna kładzie nacisk na promocję kolei nie tylko jako środka dojazdu do pracy, szkoły czy w sprawach urzędowych, ale także jako sposobu na rekreację. Każda wycieczka składa się z dojazdu pociągiem na miejsce, zwiedzania najważniejszych atrakcji okolicy oraz pikniku i ogniska. Można wybrać trasę pieszą, rowerową lub nordic walking. Z organizatorami współpracują wykwalifikowani przewodnicy PTTK.

Wycieczka co dwa tygodnie

Wszystkich pociągów turystycznych będzie w tym roku 7, jednak dwie pierwsze wycieczki (4 i 18 czerwca do Poddębic) będą przeznaczone tylko dla dzieci, które brały udział w konkursie plastycznym, i ich opiekunów. – Jednorazowo z reguły zabieramy 150-170 osób. Chętnych jest jednak zawsze więcej, niż miejsc w pociągu. Wycieczki będą odbywały się w odstępach dwutygodniowych – zapowiada dyrektor Departamentu Infrastruktury UMWŁ Teresa Woźniak. Uczestnicy przejazdów odwiedzą pałac w Nieborowie (dojazd pociągiem do stacji Bobrowniki), trzy parki krajobrazowe (Spalski, Bolimowski oraz Międzyrzecza Warty i Widawki – pociągi odpowiednio do stacji: Brzustów, Skierniewice Rawka i Chociw Łaski) oraz rogowskie Arboretum. Właśnie Rogów będzie punktem docelowym ostatniego przejazdu, zaplanowanego na 27 sierpnia.

Pociągi będą odjeżdżały z Łodzi ok. 8 lub 9 rano. Powrotów należy się spodziewać ok. 18. Szczegółowy rozkład jazdy zostanie opublikowany później. Inaczej, niż w poprzednich latach, nie będzie pociągów rozpoczynających bieg poza stolicą regionu i dowożących mieszkańców np. Sieradza do Łowicza lub do Łodzi.

W odróżnieniu od ubiegłych lat wszystkie przejazdy będą biletowane. Rezerwacja będzie uruchamiana na 6 dni przed każdą wycieczką. Większość pociągów będzie obsługiwana taborem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – tylko w przypadku dwóch środkiem transportu będą zmodernizowane EN57 województwa łódzkiego, użyczone Łódzkiemu Zakładowi Przewozów Regionalnych.

Przejazd w dwie strony w cenie jednej

Jak co roku, wielu turystów z regionu i z całej Polski wybiera się na procesję Bożego Ciała w Łowiczu. Tamtejsze obchody mają swoisty, bardzo folklorystyczny charakter. Korzystając z pociągu ŁKA, można przyjechać na miejsce i wrócić taniej – pieczątka na bilecie w jedną stronę uprawnia do bezpłatnego powrotu.

– Bilet można podstemplować na stoisku ŁKA na rynku w Łowiczu. Do Łowicza w święto Bożego Ciała będzie kursowało 10 par pociągów. Jeden z kursów – odjeżdżający ze stacji Łódź Kaliska o 8.51 – zostanie zestawiony z trzech elektrycznych zespołów trakcyjnych – informuje wiceprezes ŁKA Janusz Malinowski.

Podobna promocja obowiązywała też w ubiegłym roku. – Przewieźliśmy wtedy do Łowicza i z powrotem blisko 2500 osób, podczas gdy przeciętnie w dni świąteczne z pociągów korzysta ok. 900 pasażerów. Musieliśmy wtedy wzmacniać składy pociągów – wspomina członek zarządu ŁKA. Jak dodaje, przewoźnik będzie starał się uczestniczyć w podobny sposób w innych wydarzeniach w regionie. – Już dziś można powiedzieć, że jednym z nich będzie organizowane we wrześniu skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw – zapowiada.

Warto przypomnieć, że w obowiązującym obecnie rozkładzie jazdy ŁKA poprawiła ofertę do Łowicza, dodając kolejne pary pociągów. – Linia bardzo dobrze się rozwija, a jeszcze kilka lat temu przewozy były zawieszone. Czas przejazdu wynosi nieco ponad godzinę – podkreśla J. Malinowski.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony