Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Rusza przebudowa stacji Bełchów

Kasper Fiszer 10.03.2023 1,6k

Łódzkie: Rusza przebudowa stacji Bełchów
Stacja Bełchów, fot. archiwalnafot. Wojciech Czombik, lic. CC BY-SA 3.0
Rozpoczynaja się zasadnicze prace modernizacyjne na stacji Bełchów położonej na trasie Skierniewice – Łowicz. Obejmują m.in. infrastrukturę pasażerską, ale mają też doprowadzić do znaczącego podniesienia dopuszczalnej prędkości dla pociągów przelotowych. Remont powinien zakończyć się w tym roku.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna wciąż będzie uruchamiać autobusy zastępcze w zamian za większość pociągów relacji Skierniewice – Łowicz Główny. Jedną z przyczyn jest remont stacji Bełchów, który właśnie wkracza w zasadniczą fazę. Przebudowa rozpoczęła się w czwartym kwartale zeszłego roku, ale do tej pory prace miały charakter przygotowawczy.

Dużo szybciej pociągiem przelotowym

– Przebudowa nie wpłynie na ruch dalekobieżny – zapewnia Rafał Wilgusiak z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Tłumaczy, że od 12 marca więcej pociągów jadących z Poznania do Warszawy będzie kursować standardową trasą przez Łowicz, a nie wytyczonym w związku z modernizacją magistrali E20 objazdem. Ruch pomiędzy Bełchowem a Skierniewicami będzie teraz prowadzony tylko po jednym torze a zakres prac obejmie samo torowisko, sieć trakcyjną oraz urządzenia sterowania.

Po zakończeniu inwestycji znacznie wzrosnąć mają dopuszczalne prędkości – pociągi pasażerskie pojadą tam 160 km/godz. (dotychczas 100 km/godz.), zaś towarowe – 100 km/godz. (dotychczas 60 km/godz.). – Zmodernizowana stacja zapewni lepsze przejazdy zwiększenie dostępu do pociągów oraz poprawę obsługi ruchu towarowego – ocenia nasz rozmówca. Remont jest wart ok. 60 mln zł i został sfinansowany z budżetu państwa.

W Bełchowie powstanie podwyższony peron

Sporo ma zmienić się w kontekście infrastruktury pasażerskiej. Podwyższony zostanie peron, pojawią się też nowe wiaty, ławki czy tablice informacyjne. – Peron będzie lepiej oświetlony i wyposażony w czytelne oznakowanie – zapewnia przedstawiciel Polskich Linii Kolejowych. Dodaje, że zmiany w rozkładzie jazdy wymuszone przez remont zostały uzgodnione z przewoźnikami.

– Prace na stacji Bełchów potrwają do końca tego roku – informuje Rafał Wilgusiak. Podróżni muszą więc przygotować się na kolejne trzy kwartały utrudnień. Dodajmy, że pociągi osobowe kursują pomiędzy Łowiczem a Skierniewicami w ograniczonym zakresie już od kilku lat, co jest związane z kończącą się modernizacją magistrali E20 i leżącej na niej stacji Łowicz Główny.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony