Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Przystanek Wolbórka gotowy po przebudowie

Roman Czubiński 07.07.2022 823

Łódzkie: Przystanek Wolbórka gotowy po przebudowie
fot. Damian Pawlak, PKP PLK
Na przystanku Wolbórka na linii nr 1 czynne są już obie krawędzie peronowe. Przebudowa peronu została zakończona – informuje PKP PLK. Inwestycja była częścią pakietu modernizacji 22 peronów, którego realizacja również zbliża się do końca.
Prace w Wolbórce kosztowały ok. 4 mln zł. Peron wyspowy został podwyższony do 76 cm nad główką szyny i dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. W nawierzchni pojawiły się ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących. Zamontowano też nowe ławki i wiaty, energooszczędne oświetlenie LED, czytelne oznakowanie i gabloty z rozkładami jazdy. Na pierwszej z krawędzi prace te zostały ukończone już w marcu.

Przebudowę przystanku, z którego korzystają pasażerowie pociągów ŁKA i Polregio do Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska i Częstochowy, zapowiedziano przed blisko czterema laty. Wcześniej, w latach 2013-2015, linia nr 1 została wyremontowana, jednak prace te nie objęły części przystanków – wśród nich Wolbórki. PKP PLK tłumaczyły wówczas, że przystanek remontowany był zaledwie kilka lat wcześniej. Od tego czasu zmieniły się jednak standardy dotyczące peronów.

Prace w Wolbórce były częścią większego pakietu – czwartego etapu zadania „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM)”. Modernizacja łącznie 22 peronów w 15 punktach handlowych kosztuje około 100 mln zł. Do wykonania pozostały prace w jeszcze dwóch miejscach. Prace zostały dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej (Program Operacyjny „Infrastruktura i Środowisko”).

Przystanek (dawniej stacja) Wolbórka w latach 1925-2009 nosił nazwę Czarnocin. Do 2006 r. przy torach stała tu zabytkowa drewniana poczekalnia z 1896 r., przeniesiona następnie do Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim i tam odrestaurowana.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fundusze unijne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony