Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Przetarg na budowę 2 przystanków

Roman Czubiński 14.04.2022 720

Łódzkie: Przetarg na budowę 2 przystanków
fot. PKP PLK
Do końca przyszłego roku w miejscowościach Stare Grudze i Izabelów powstaną nowe przystanki kolejowe. PKP PLK ogłosiły przetargi na ich zaprojektowanie i budowę. W kolejnych latach siatka przystanków ma zostać zagęszczona m. in. w Zgierzu i Łodzi.
PKP PLK podkreśla, że nowe przystanki będą wyposażone zgodnie z aktualnymi standardami: otrzymają wysokie perony, wiaty i ławki, oświetlenie LED i gabloty z rozkładami jazdy. Przy każdym z nich ma znaleźć się parking dla samochodów i stojaki dla rowerów. Prace budowlane mają rozpocząć się w połowie 2023 r.

Jeden nowy, jeden przeniesiony

Przystanek Izabelów (linia 14) będzie zupełnie nowym obiektem. Zostanie zlokalizowany nieopodal Zduńskiej Woli, w pobliżu wiaduktu kolejowego linii Łódź – Sieradz. Na nasypie powstaną tu dwa perony jednokrawędziowe. W projekcie przewidziano wybudowanie prowadzących na nie schodów i wind.

Przystanek Stare Grudze koło Łowicza (linia 15) zastąpi natomiast obecny przystanek Grudze. Nowy peron jednokrawędziowy znajdzie się bliżej przejazdu kolejowo-drogowego na drodze z miejscowości Zawady do skrzyżowania z drogą Łowicz – Łódź. Ma to ułatwić dostęp do kolei większej liczbie mieszkańców okolicy.

Kolejne lokalizacje: Zgierz, Jedlicze i... Łódź

Inwestycje są częścią rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Zarządca infrastruktury przypomina, że obejmuje on 355 lokalizacji w całej Polsce, w tym 173 na liście podstawowej. 177 przystanków ma być wybudowanych od podstaw, a 178 wytypowano do modernizacji.

W regionie łódzkim ma powstać łącznie 6 nowych przystanków/ Oprócz opisanych wyżej lokalizacji perony zostaną wybudowane w Zgierzu Rudunkach (linia 15), Jedliczach koło Zgierza (linia 16; nie mylić z dawną stacją Jedlicze Łódzkie – obecnie Zgierz Kontrewers), na łódzkim Zarzewie (linia 540) i przy ul. Popiełuszki w Łodzi (linia 14). Ten ostatni przystanek będzie już drugim na osiedlu Retkinia, przy którym jeszcze na początku 2021 r. pociągi nie zatrzymywały się w ogóle. Umowy na budowę przystanków Zgierz Rudunki oraz Jedlicze koło Zgierza mają zostać podpisane w pierwszej połowie roku. Dwa pozostałe mają powstać w latach 2023-2024.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony