Partnerzy serwisu:

Łódzkie potwierdza: Przewozy do Opoczna zamówimy tylko w ŁKA

Kasper Fiszer 14.06.2022 3,6k

Łódzkie potwierdza: Przewozy do Opoczna zamówimy tylko w ŁKA
Pociąg ŁKA do Tomaszowa Maz. fot. Kasper Fiszer
W grudniu tego roku spalinowe zespoły trakcyjne Polregio przestaną wykonywać kursy w relacji Łódź – Opoczno. Samorząd województwa łódzkiego poinformował, że nie będzie już zamawiać kursów tego operatora realizowanych na odcinku, na którym mają pojawić się nowe hybrydy ŁKA. W rozkładzie pozostanie jedna para kursów dawnych PR, ale jej organizatorem będzie samorząd województwa świętokrzyskiego.
W zeszłym miesiącu samorząd województwa łódzkiego poinformował, że Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomi pociągi nie tylko do Opoczna, ale także do Skarżyska-Kamiennej. Jak potwierdził Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, sąsiadujące ze sobą regiony mają samodzielnie zamawiać poszczególne kursy u obu przewoźników: Polregio (świętokrzyskie) i ŁKA (łódzkie). Pociągi każdej ze spółek będą uruchamiane nie tylko w relacjach wewnętrznych, ale i międzywojewódzkich, przy czym na całej trasie organizatorem i finansującym będzie tylko jeden z marszałków.

Łódzkie nie zamówi w Polregio kursów w relacjach wewnętrznych

Wiemy już, że Polregio zachowa połączenia do Łodzi, ale będzie obsługiwać tylko jedną parę kursów do stolicy województwa łódzkiego – tyle zamierza bowiem zakontraktować UMWŚ. Jak wynika z informacji przekazanych nam przez jego odpowiednik z Łodzi, ogólnopolski przewoźnik nie będzie uruchamiał innych kursów na linii kolejowej nr 25 pomiędzy Opocznem a węzłem Koluszki. UMWŁ zamówi bowiem połączenia w relacjach wewnętrznych tylko w ramach kontraktu z ŁKA.

– W rozkładzie jazdy 2022/2023 kolejowe przewozy pasażerskie na linii Łódź – Opoczno – Skarżysko-Kamienna będą spółki Polregio i ŁKA. Organizatorem połączeń realizowanych przez Polregio będzie województwo świętokrzyskie – stwierdza bowiem Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. Służby marszałka nie przedstawiły nam przy tym projektu swojego rozkładu na tej trasie. – Trwają uzgodnienia pomiędzy województwami – tłumaczą.

Stopniowe zmniejszanie roli Polregio w Łódzkiem

Zmiany wejdą w życie w grudniu tego roku. Nadejdzie więc kolejne w ostatnich latach uszczuplenie roli dawnych Przewozów Regionalnych w obsłudze regionu łódzkiego. Spółka ta przestała obsługiwać na rzecz ŁKA wszystkie kursy na odcinkach z Łodzi do Kutna, Łowicza i pomiędzy Kutnem a Skierniewicami. Znacznie ograniczona jest też rola tego przewoźnika na trasach do Częstochowy (tu duża część kursów na odcinku do Radomska została przejęta przez ŁKA), Warszawy (Polregio nie obsługuje już połączeń w krótszej relacji Łódź – Skierniewice oraz większości interRegio w weekendy), Sieradza (tu pozostały tylko połączenia międzyregionalne) i Tomaszowa Mazowieckiego (Polregio realizuje tylko kursy przelotowe do Opoczna).

Wyjątkiem od tego trendu było przekazanie Polregio obsługi dwóch par połączeń z Łodzi do Ostrowa Wielkopolskiego w grudniu 2021 r. – od grudnia 2020 r. na tej trasie można było pojechać pociągami ŁKA. W grudniu zeszłego roku d. PR zaczęły też wykonywać dwie pary weekendowych iR do Warszawy. Nie zmienia to jednak faktu, że rola operatora jest obecnie znacznie mniejsza niż jeszcze przed dekadą.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony