Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Polregio z weekendowymi pociągami do Spały

Kasper Fiszer 19.08.2020 2,1k

Łódzkie: Polregio z weekendowymi pociągami do Spały
Pociąg w Spalefot. Kasper Fiszer
Do 30 sierpnia realizowane będą wakacyjne połączenia z Łodzi do Spały. Zainaugurowane w drugiej połowie wakacji kursy finansuje gmina Inowłódz. Ta pozyskała na ich uruchomienie dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W ubiegłych latach ówczesne Przewozy Regionalne w różnej formule organizacyjnej uruchamiały wakacyjne pociągi z Łodzi i Tomaszowa Mazowieckiego do Spały. Ta znana miejscowość turystyczna położona we wschodniej części województwa łódzkiego jest słabo obsługiwana transportem autobusowym. Kończąca się tu krótka linia kolejowa nr 53 z Tomaszowa Mazowieckiego jest zaś wykorzystywana jedynie sporadycznie. Regularny ruch pasażerski został zawieszony jeszcze w latach 80. ubiegłego stulecia, a od tej pory kursują tu tylko pociągi specjalne lub turystyczne.

Przewozy zleciła Polregio gmina Inowłódz

W tym roku ruch wakacyjny nie został zainaugurowany wraz z zakończeniem roku szkolnego. Dość niespodziewanie spółka Polregio zaoferowała jednak możliwość dojazdu do letniska na początku tego miesiąca. – Pociągi do Spały kursują w soboty i niedziele od 8 do 30 sierpnia – mówi Dominik Lebda, rzecznik prasowy Polregio. Tym razem w rozkładzie jazdy znalazła się jedna para kursów.

– Wyjazd z Łodzi Kaliskiej jest o godz. 8:12 – informuje nasz rozmówca. Podróż trwa nieco ponad godzinę – przyjazd do stacji docelowej zaplanowano na 9:25. W drogę powrotną pociąg wyrusza o 17:10. Do stolicy województwa dotrzeć można o 18:27. Dokładnego rozkładu jazdy nie znajdziemy w popularnych wyszukiwarkach ani na plakatach PKP PLK. Przejazd pociągiem jest bezpłatny, ale zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Polregio konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie chęci skorzystania z kursu – mailowo (promocja@inowlodz.pl) lub telefonicznie w godzinach 10:00 – 16:00 (537538442 albo 690122388).

Pociąg do Spały elementem edukacji ekologicznej

– Pociągi te uruchamiamy komercyjnie na zlecenie Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu – mówi przedstawiciel Polregio. Ten organ lokalnego samorządu otrzymał dotację na organizację przewozów w ramach projektu „Eko pociąg do przyrody” zgłoszonego do konkursu zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tematyka proponowanych przedsięwzięć miała obejmować edukację ekologiczną mieszkańców regionu łódzkiego.

W związku z edukacyjnym celem przedsięwzięcia na miejscu na przyjeżdżających z Łodzi czekać mają atrakcje o charakterze krajoznawczym i przyrodniczym. Można m.in. wypożyczyć rower, a GCK zachęca do przejechania malowniczej ścieżki rowerowej prowadzącej do Inowłodza.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony