Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Pociągi regionalne nawet o połowę droższe

Kasper Fiszer 06.02.2020 51

Łódzkie: Pociągi regionalne nawet o połowę droższe
Pociąg interRegio z Łodzi do Warszawyfot. Kasper Fiszer
Podróż z Łodzi do Opoczna czy do Tomaszowa Mazowieckiego jest o połowę droższa niż w 2019 r. Zdrożały także bilety przewoźników regionalnych w relacjach do Warszawy czy Piotrkowa Trybunalskiego. Polregio tłumaczy zmiany wzrostem kosztów prowadzonej działalności.
Przełom roku 2019 i 2020 przyniósł podwyżki cen biletów kolejowych praktycznie na terenie całego kraju. Stało się tak za sprawą zmiany podstawowego cennika Polregio, modyfikacji Taryfy Kujawsko-Pomorskiej Arrivy, wzrostu niektórych opłat za przejazd w Kolejach Śląskich itd. Skala podwyżek w niektórych relacjach w województwie łódzkim jest jednak nieporównanie wyższa niż w innych przypadkach.

Największe podwyżki na linii tomaszowskiej i opoczyńskiej

Najbardziej drastyczna jest podwyżka cen biletów z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego. Do 14 grudnia bilety wydane według oferty Połączenie w Dobrej Cenie kosztowały 8 zł, dziś za podróż pociągiem Regio zapłacić trzeba 12 zł (50 proc. więcej). – Zmiana cen w ofercie PwDC wynika z dostosowania cennika do innych przewoźników kolejowych oraz z analizy otoczenia konkurencyjnego – tłumaczy Dominik Lebda, rzecznik prasowy Polregio. Przypomina on, że od niespełna dwóch miesięcy większość kursów na tej trasie obsługuje Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która również pobiera od swoich pasażerów 12 zł.

Tak samo duża jest podwyżka wprowadzona w relacji Łódź – Opoczno. – To stacja położona dalej i wtórnie zmianie uległa cena viletu z 10 na 15 zł – stwierdza przedstawiciel przewoźnika (do Opoczna pociągi ŁKA nie docierają). Z 8 do 9 zł zdrożały zaś bilety z Łodzi do Piotrkowa Trybunalskiego (to podwyżka o 12 proc.).

Drożej w ostatniej relacji interRegio

Więcej zapłacić trzeba też za przejazd pociągiem interRegio z Łodzi do Warszawy – zamiast 25 zł bilet kosztuje już 27 zł. – Obecnie cena biletu jest jednakowa dla obu przewoźników: Polregio i ŁKA – podkreśla przy tym nasz rozmówca. Również i w tym przypadku mowa jest o podwyżce rzędu 12 proc. O jedną czwartą (z 4 do 5 zł) podrożały bilety z Piotrkowa Trybunalskiego do Gorzkowic. O takiej samej skali podwyżki możemy mówić w przypadku przejazdów z Łodzi do przystanków Wykno, Zaosie i Skrzynki. Dziś za bilet zapłacimy 10 zł. Wcześniej relacji tych w ofercie PwDC nie było, ale bilet z Łodzi do położonego dalej Tomaszowa kosztował 8 zł.

Dominik Lebda podkreśla, że wszystkie zmiany zostały uzgodnione z organizatorem przewozów (Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego) i dotyczą wyłącznie cen biletów jednorazowych. – Dodatkowo chciałbym zaznaczyć, że zmiany cen biletów przewoźników regionalnych dotyczą nie tylko regionu łódzkiego. To trend ogólnokrajowy – ocenia nasz rozmówca. Tłumaczy go wzrostem kosztów prowadzenia działalności przewozowej.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony