Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Planujemy przewozy po „Węglówce” od 2021 r.

Kasper Fiszer 14.11.2018 2,9k

Łódzkie: Planujemy przewozy po „Węglówce” od 2021 r.
Pociąg ze Zduńskiej Woli do Katowic kursujący linią 131 (fot. archiwalna)fot. Kasper Fiszer
Województwo łódzkie kontynuuje prace dotyczące wznowienia ruchu pasażerskiego na ciągu linii 131 i 146 Zduńska Wola – Chorzew-Siemkowice – Częstochowa. Pociągi mogłyby ruszyć na tej trasie w roku 2021. Wówczas zakończyć ma się modernizacja „Węglówki” prowadzona przez PKP PLK, w związku z czym podniesiona zostanie możliwa do uzyskania prędkość handlowa.
W zeszłym tygodniu informowaliśmy o negatywnym stanowisku województwa śląskiego w związku ze wstępnymi planami regionu łódzkiego dotyczącymi wznowienia ruchu na linii kolejowej nr 146. Samorząd województwa łódzkiego nie zamierza jednak rezygnować z dotychczasowych założeń. Wskazuje, że pociągi regionalne na trasie łączącej węzeł Chorzew-Siemkowice z Częstochową mogłyby ruszyć w 2021 r.

Zawieszenie z powodu niskiej prędkości, reaktywacja po jej podniesieniu

Jak poinformowała nas Teresa Woźniak, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury UMWŁ, 6 listopada Zarząd Województwa Łódzkiego podjął już uchwałę, zgodnie z którą samorząd miałby zamówić pociągi kursujące do Częstochowy już w 2021 r. – Wiążemy to z uruchomieniem przewozów na linii 131 – usłyszeliśmy. Miałoby zatem zostać utworzone połączenie (Łódź) – Zduńska Wola – Chorzew-Siemkowice – Częstochowa.

Przedstawicielka samorządu zapewnia, że władze regionu są obecnie w stałym kontakcie z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi, które zostały poinformowane o planach odtworzenia zlikwidowanego kilka lat temu ruchu pasażerskiego. Według Teresy Woźniak zawieszono go wówczas m.in. z uwagi na niską prędkość dopuszczalną. Ta ma jednak zostać znacznie podniesiona, a zgodnie z harmonogramem prac przedstawionym przez zarządcę infrastruktury mają się one skończyć właśnie w 2021 r.

Czy dotychczasowa polityka transportowa będzie kontynuowana?

Choć na razie województwa łódzkie i śląskie nie zawarły żadnych porozumień w tej sprawie, samorząd z Łodzi widzi kilka możliwości rozwiązania tej kwestii. Na terenie Łódzkiego leży zresztą o wiele dłuższy odcinek linii 146 niż na terenie Śląskiego. Granica administracyjna przebiega nieopodal przystanku Cykarzew.

W sejmiku województwa łódzkiego, a zatem także w jego zarządzie, nastąpi w najbliższym czasie istotna zmiana układu sił politycznych. W związku z uzyskaniem minimalnej większości mandatów przez Prawo i Sprawiedliwość należy się spodziewać powołania marszałka związanego z tą partią (ustępujący marszałek Witold Stępień jest politykiem Platformy Obywatelskiej). Trudno zatem jednoznacznie wskazywać, jaka będzie w tej sprawie polityka nowych władz regionu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony