Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Nowe przystanki w Tomaszowie Maz. i Opocznie?

Kasper Fiszer 28.10.2021 2,7k

Łódzkie: Nowe przystanki w Tomaszowie Maz. i Opocznie?
Przebudowywana infrastruktura w Opoczniefot. Karol Piwowarczyk
Łącznie trzy nowe przystanki mogą powstać na terenie województwa łódzkiego. Dwa z nich zamierza wybudować samorząd w ramach modernizacji trasy zgłoszonej do programu Kolej Plus, jeden jest zaś częścią tzw. programu przystankowego PKP PLK. Ostateczne rozstrzygnięcia mają zapaść w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Niedawno województwo świętokrzyskie poinformowało o wstępnej koncepcji budowy nowych przystanków kolejowych wzdłuż linii nr 25, którą wspólnie z regionem łódzkim chciałoby zmodernizować w ramach rządowego programu Kolej Plus. Zaanonsowało także, że dodatkowe perony miałyby się pojawić także na łódzkim odcinku trasy. Szczegóły w tej sprawie przedstawia teraz UMWŁ.

Stacja Bratków przestanie przyjmować pasażerów

Analizy prowadzone w ramach przygotowań studium planistyczno-prognistycznego, które będzie podstawą do ubiegania się o środki z Kolej Plus, miały wskazać na zasadność budowy dwóch zupełnie nowych przystanków na terenie województwa łódzkiego. Oba zwiększałyby dostępność kolei w największych miastach przy trasie – byłyby to odpowiednio Tomaszów Mazowiecki-Ludwików i Opoczno-Ogonowice. Zmieniona miałaby zostać natomiast lokalizacja przystanku Bratków.

Miałby on zostać przesunięty w kierunku Tomaszowa Mazowieckiego do najbliższego skrzyżowania linii kolejowej z drogą gminną. – Znajduje się ono w miejscowości Wąwał – mówi Aleksandra Stańczyk z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Samorząd województwa świętokrzyskiego wskazywał nam plany budowy większej liczby nowych przystanków w Łódzkiem, w rzeczywistości jednak pozostałe – w Szadkowicach, Słomiance, Sitowej i Petrykozach – mają być jedynie przebudowane i pozostaną w obecnych lokalizacjach.

Nowy przystanek także w ramach programu przystankowego

W ramach projektu Kolej Plus nie dojdzie natomiast do modernizacji stacji Opoczno. Remont peronu przy budynku dworca toczy się tam bowiem już teraz w ramach prac mających przygotować linię nr 25 do wznowienia przewozów pasażerskich, co nastąpi już za ok. dwa miesiące. Infrastruktura pasażerska na stacji Bratków ma zaś zostać zlikwidowana. – Jej funkcję ma przejąć przystanek Tomaszówek – tłumaczy nasza rozmówczyni. Ten będzie zaś budowany przez PLK w ramach tzw. programu przystankowego na lata 2021 – 2025.

Przedstawicielka UMWŁ przypomina, że samorządy ubiegają się o środki na modernizację linii nr 25 w trybie konkursowym. – Tym samym realizacja projektu nie została przesądzona – stwierdza. Wyniki konkursu mają zostać ogłoszone w pierwszym kwartale przyszłego roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony