Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Korekta listopadowa bogata w zamknięcia

Roman Czubiński 04.11.2022 2,2k

Łódzkie: Korekta listopadowa bogata w zamknięcia
fot. ŁKA
Mniej kursów na łódzkiej Kolei Obwodowej i na odcinku Łódź – Koluszki, autobusy zastępcze do Radomia i na trasie Łowicz – Skierniewice – to najważniejsze zmiany, jakie od niedzieli wejdą w życie w rozkładzie jazdy pociągów ŁKA. Powodem są trwające modernizacje i remonty linii oraz stacji kolejowych. Niedogodności dla pasażerów będzie łagodziło honorowanie biletów spółki w pociągach PKP IC oraz łódzkich tramwajach na Trasie W-Z.
Najważniejszą przyczyną czasowych zmian w węźle łódzkim będą prace na początkowym odcinku linii kolejowej 25. Od 6 listopada do 10 grudnia (czyli przez cały czas obowiązywania korekty) na odcinku Łódź Kaliska – Łódź Olechów będzie wymieniana sieć trakcyjna, a na stacji Łódź Chojny – dodatkowo także rozjazdy. Na to nałożą się jeszcze roboty związane z przebudową stacji Łódź Kaliska: od 2 do 4 grudnia nie będzie możliwy ruch pociągów po torze nr 81, zapewniającym (do czasu oddania do użytku wiaduktu wschodniego) jedyne połączenie stacji Łódź Kaliska i Łódź Kaliska Towarowa oraz dalej w stronę dworca Chojny.

Rzadziej przez Kolej Obwodową...

Ruch ze stacji Łódź Kaliska na Widzew i Olechów będzie wobec tego musiał być prowadzono jednotorowo. ŁKA skróci więc trasę niektórych pociągów z Kutna i Zgierza, które – zamiast na Widzew czy przez Olechów na dworzec Łódź Fabryczna – będą kursować tylko do stacji Łódź Kaliska. Do stacji Łódź Widzew nadal będą natomiast dojeżdżały pociągi z Łowicza, do których pasażerowie będą mogli się przesiadać. Inną możliwość dojazdu do wschodniej części miasta zapewni umowa z MPK Łódź: od najbliższej niedzieli do 10 grudnia tramwajami linii 8 i 10 z wariantami będzie można podróżować na podstawie relacyjnych jednorazowych i okresowych biletów ŁKA.

Po godzinie 15 z Widzewa odjadą połączone jednostki ŁKA do Łowicza i Torunia (rozłączenie nastąpi na stacji Łódź Kaliska). Inną konsekwencją zmniejszonej przepustowości łódzkiej Kolei Obwodowej będzie skierowanie części pociągów Polregio i PKP IC przez początkowy odcinek linii 16 (Łódź Widzew – Zgierz przez Stoki). Dotyczy to także wybranych kursów ŁKA z Sieradza (część z nich zakończy jednak trasę już w Zgierzu). Tym samym zostanie chwilowo zwiększona częstotliwość pociągów na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz przez Żabieniec.

...i z Łodzi do Koluszek

Na głównej wylotowej trasie w stronę Skierniewic i Warszawy – linii 17 – trwająca budowa wiaduktów w Bedoniu i Gałkówku poważnie utrudnia ruch. Na odcinku Łódź Andrzejów – Gałkówek pociągi kursują wahadłowo po jednym torze, a część omija place budowy poprzez linię 541 i 25 ze zmianą czoła na Olechowie, przez co czas przejazdu w poszczególnych relacjach wydłuża się nawet trzykrotnie. Niektóre pociągi do i z Drzewicy i Radomska skrócono do Koluszek. Niedogodności dla pasażerów nieco zmniejsza wzajemne honorowanie biletów w pociągach ŁKA i PKP IC.

Dalej od stolicy regionu pasażerów czekają na niektórych trasach jeszcze większe utrudnienia. Na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Drzewica – Radom na czas korekty wszystkie pociągi ŁKA będą zastąpione autobusami, które w dodatku miedzy Drzewicą a Radomiem pojadą z pominięciem wybranych stacji (będzie można dojechać do nich tylko pociągami Kolei Mazowieckich). Tylko autobusem zastępczym będzie też można pokonać trasę Skierniewice – Łowicz – Kutno (powodem są prace modernizacyjne stacji Kutno i odcinka Kutno – Łowicz). – Aby zrekompensować uciążliwości związane z dłuższym czasem przejazdu autobusami, zostaną wyznaczone dodatkowe miejsca postojów autobusów na odcinku Skierniewice – Łowicz – zastrzega przewoźnik.

Warszawa, Kutno – wciąż z zakłóceniami

O wiele mniejszą skalę będą miały utrudnienia na linii z Kutna do Łodzi. Autobusy pojadą tu tylko w zamian za dwa pociągi: jeden na odcinku Witonia – Kutno i jeden (ostatni kurs wieczorny) Zgierz – Kutno. Ciekawym rozwiązaniem będą krótkie, poranne pociągi wahadłowe Zgierz Północ – Zgierz, skomunikowane na tej drugiej stacji z kursami z Łowicza do Łodzi. Dwie pary pociągów z Łodzi do Zgierza Północ zostaną za to wydłużone do Ozorkowa. Dalsze prace przy budowie kładek dla podróżnych w Strykowie i Głownie wymuszą natomiast zmiany godzin kursowania niektórych pociągów na linii łowickiej.

Wpływ na ruch pociągów ŁKA będą miały też inwestycje w węźle warszawskim. Przebudowa stacji Warszawa Zachodnia oraz ruch jednotorowy między stacjami Warszawa Włochy i Warszawa Zachodnia spowodują ograniczenie przepustowości, zmiany godzin kursowania i wydłużenie czasu przejazdu pociągów. Dotyczy to szczególnie kursów w kierunku Łodzi – jak wyjaśnia przewoźnik, są one kierowane wolniejszą trasą objazdową. Wszystkie pociągi ŁKA Sprinter (9 par) z Łodzi do Warszawy będą jednak nadal kursowały. 3, 4 i 10 grudnia część z nich będzie tylko kursować do i z Warszawy Gdańskiej lub do Warszawy Wschodniej przez Warszawę Gdańską.

Szczegóły na temat listopadowej korekty rozkładu jazdy można znaleźć na stronie ŁKA.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony