Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Kolejne prace na linii do Kutna

Kasper Fiszer 23.10.2017 2,7k

Łódzkie: Kolejne prace na linii do Kutna
Pociąg ŁKA z Łodzi do Kutnafot. Kasper Fiszer
PKP PLK prowadzą roboty utrzymaniowe na trasie łączącej Łódź z Kutnem. Powoduje to bardzo istotne utrudnienia w ruchu pasażerskim, bo niektóre odcinki linii są sukcesywnie wyłączane z eksploatacji. Zarządca infrastruktury zapowiada, że jeszcze w tym roku zrealizuje kolejne prace o podobnym zakresie, a za kilka miesięcy wyremontuje trzy przejazdy kolejowo-drogowe w okolicach Zgierza.
W wakacje PKP Polskie Linie Kolejowe prowadziły pewne prace remontowe na linii nr 16 łączącej Łódź z Kutnem. Trasa jest elementem podstawowego korytarza prowadzącego z Łodzi na północ. Ma także duże znaczenie w ruchu aglomeracyjnym i regionalnym. Latem zarządca infrastruktury wymieniał fragmenty torowiska pomiędzy Ozorkowem a Łęczycą, wykonał też przegląd sieci trakcyjnej.

Spore utrudnienia w ruchu regionalnym

W ostatnich latach roboty na trasie prowadzone są regularnie, dzięki czemu po długim okresie zapaści jej stan techniczny poprawił się i utrzymywany jest na stabilnym poziomie. W połowie października rozpoczęły się kolejne prace – tym razem pomiędzy mijanką Zgierz Kontrewers (dawniej Jedlicze Łódzkie) a Chociszewem. – Polegają one na mechanicznym oczyszczeniu podsypki, profilowaniu ław torowiska oraz regulacji toru w planie i profilu – mówi Łukasz Kwasiborski z Wydziału Prasowego PKP PLK.

W związku z tym, że linia nr 16 jest jednotorowa, konieczne stało się okresowe zamykanie kolejnych odcinków trasy. Utrudnienia potrwają do najbliższego czwartku. Najmocniej odczuwają je podróżujący pociągami regionalnymi (Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Przewozów Regionalnych – Polregio), bo muszą oni korzystać z autobusów komunikacji zastępczej. – Pociągi dalekobieżne [PKP Intercity] skierowane zostały natomiast na trasę okrężną przez Łowicz i Stryków – wyjaśnia Łukasz Kwasiborski.

Zbliża się większy remont trasy

– Wykonawcą robót jest IM Kraków przy udziale DOM Poznań – wskazuje przedstawiciel zarządcy infrastruktury. Dodaje, że toczące się prace nie są ostatnimi, jakie w tym roku zrealizuje na linii nr 16 PKP PLK. – W 2017 r. będą jeszcze prowadzone prace utrzymaniowo-naprawcze. W maju 2018 r. na odcinku Zgierz – Łęczyca planowane są natomiast prace polegające na modernizacji trzech przejazdów kolejowo-drogowych – zapowiada.

Przypomnijmy, że w lipcu PKP PLK ogłosiły zamiar przeprowadzenia dużego remontu linii z Łodzi do Kutna, który ma zostać zrealizowany w standardzie tzw. rewitalizacji. Nie będzie wiązał się z przebudową trasy na dwutorową, więc problem niskiej przepustowości najważniejszego ciągu wylotowego z Łodzi w kierunku magistrali E20 pozostanie aktualny, choć będzie nieco mniejszy niż obecnie. Odtworzona ma zostać bowiem mijanka na przystanku Zgierz Północ, która funkcjonowała do lat 90. zeszłego stulecia. Dzięki temu łatwiej będzie planować ruch o charakterze aglomeracyjnym. Przetargi na roboty mają zostać ogłoszone według wstępnych założeń w drugiej połowie przyszłego roku i obejmą także fragment linii nr 15 z Łodzi Kaliskiej do Zgierza.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony