Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Dwa przystanki kolejowe oddalone o... siedemset metrów

Kasper Fiszer 26.12.2022 7,8k

Łódzkie: Dwa przystanki kolejowe oddalone o... siedemset metrów
fot. Jacek Głuch, PKP PLK
PKP PLK otworzyły nowy przystanek w Tomaszówku, jednocześnie zachowując możliwość zatrzymań w Bratkowie. Tym samym pasażerowie mieszkający w tych sąsiadujących ze sobą wsiach mają teraz do wyboru dwie lokalizacje oddalone od siebie o nieco ponad pół kilometra. Pociąg pokonuje ten dystans w minutę.
W tym miesiącu po raz kolejny rozszerzona została sieć przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego. Zarządca infrastruktury otworzył bowiem przystanek Tomaszówek położony na linii kolejowej nr 25 Łódź Kaliska – Dębica na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Opoczno. Inwestycja została sfinansowana z budżetu państwa w ramach rządowego programu przystankowego na lata 2021 – 2025.

Minuta jazdy z Bratkowa do Tomaszówka

Lokalizacja nowego peronu może zaskakiwać o tyle, że jest on położony zaledwie 700 metrów od peronów stacji Bratków. PKP PLK tłumaczą, że teraz dostęp do kolei jest łatwiejszy, bo przystanek został wybudowany przy głównej drodze łączącej Bratków z Tomaszówkiem. Wcześniej rozważano likwidację obsługi pasażerskiej na starej stacji, ale ostatecznie do tego nie doszło i oba punkty handlowe pozostają czynne. – Decyzja o wykorzystaniu peronów w Bratkowie zależy od przewoźników – stwierdza Rafał Wilgusiak z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

W rozkładzie jazdy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, która od nieco ponad tygodnia obsługuje połączenia z Łodzi do Opoczna, znalazły się oba przystanki. Czas przejazdu między nimi wynosi w zależności od konkretnego kursu minutę lub dwie. Przedstawiciel PLK zachęca jednak do korzystania z nowego peronu w Tomaszówku. – Znajduje się on bliżej budynków mieszkalnych. Jego lokalizacja została uzgodniona z samorządem – podkreśla.

Będą kolejne inwestycje przystankowe

Koszt prac w Tomaszówku wyniósł 2,8 mln zł. Kwota ta wystarczyła na wybudowanie 200-metrowego peronu o wysokości 76 cm. – Na obiekcie zostały zamontowane wiaty i ławki. Są tablice informacyjne i rozkłady jazdy – opisuje nasz rozmówca. Na peronie stanęły też latarnie. W ramach tego samego zadania wyremontowany został przejazd kolejowy znajdujący się bezpośrednio przy przystanku. Powstała tam nowa nawierzchnia asfaltowa.

– W rejonie przystanku wyremontowano też tory – stwierdza Rafał Wilgusiak. Dodaje, że w przyszłym roku mają rozpocząć się prace budowlane przy dwóch kolejnych nowych przystankach w województwie łódzkim. Będą to Zgierz-Rudunki przy linii nr 15 łączącej Łódź z Łowiczem oraz Jedlicze k. Zgierza przy trasie z Łodzi do Kutna oznaczonej nr 16.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony