Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Dodatkowe postoje „Chemika”. Na wniosek UMWŁ

Kasper Fiszer 29.03.2022 4,8k

Łódzkie: Dodatkowe postoje „Chemika”. Na wniosek UMWŁ
fot. Kasper Fiszer
UMWŁ wraz z ŁKA zawnioskował o wyznaczenie postojów TLK „Chemik” z Płocka do Katowic na kilku przystankach, na których w pociągach regionalnych notowana jest duża wymiana podróżnych. Ma to związek z pewnym ograniczeniem oferty Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na czas robót w węźle Kutno. Dostęp do kolei dalekobieżnej, przynajmniej na pewien okres, uzyskały m.in. Grotniki.
Marcowa korekta rozkładu jazdy pociągów przyniosła duże zmiany na nowej trasie ŁKA z Łodzi do Włocławka i Torunia. Przewoźnik nie wykonuje już porannego kursu w kierunku Łodzi, co tłumaczy ograniczoną przepustowością infrastruktury w Kutnie. W związku z tym spółka zawarła porozumienie z PKP Intercity, na mocy którego bilety Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej honorowane są w pociągach IC „Kochanowski” pomiędzy Włocławkiem a Kutnem i TLK „Chemik” pomiędzy Kutnem a Łodzią.

Pociągiem dalekobieżnym do popularnego letniska


Niejako ubocznym efektem tego rozwiązania jest uzyskanie dostępu do sieci połączeń dalekobieżnych przez mieszkańców miejscowości, w których od lat nie zatrzymywały się pociągi pospieszne. – Do czasu zakończenia przez krajowego zarządcę infrastruktury, PKP PLK, prac modernizacyjnych w węźle Kutno oraz na liniach przyległych wyznaczono dodatkowe postoje na stacjach, na których do pociągów ŁKA wsiadało najwięcej podróżnych. Na łódzkim odcinku są to przystanki Grotniki, Zgierz-Północ, Łódź-Warszawska i łódź-Marysin – poinformował nas Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Przynajmniej czasowo pojawiła się więc możliwość dojazdu pociągiem dalekobieżnym m.in. do Katowic z leżących na obrzeżach aglomeracji łódzkiej Grotnik. To popularna miejscowość o charakterze wypoczynkowym. Znajduje suę w terenie leśnym, który został częściowo podzielony na działki rekreacyjne. Zamieszkana całorocznie jest tylko część domostw. Znajduje się tam także infrastruktura turystyczna.

Nowy przystanek spełnia swoje zadanie

Ciekawą informacją jest także wskazanie dużej popularności kilku przystanków w ścisłej aglomeracji łódzkiej, zwłaszcza w samej Łodzi. Przystanek Łódź-Warszawska został bowiem otwarty przed zaledwie rokiem, a jego położenie pozornie nie sprzyja dużej wymianie podróżnych. Peron zlokalizowany jest bowiem w otoczeniu zabudowy jednorodzinnej, niedaleko kompleksu leśnego Arturówek. Co więcej, w związku ze złym stanem infrastruktury tramwajowej zawieszone zostało kursowanie linii nr 3 dowożącej niegdyś z bezpośredniego otoczenia przystanku kolejowego do ścisłego centrum, a teraz podróż jest możliwa jedynie z przesiadką.

Przystanek znacznie zwiększa jednak dostępność kolei dla mieszkańców okolicznych blokowisk, głównie os. Jagiełły i części Marysina na Bałutach. Na wniosek ŁKA na tym samym przystanku zatrzymuje się też zresztą kilka innych kursów PKP IC, m.in. IC „Hutnik” z Bielska-Białej do Gdyni. Na mocy porozumień miasta z ŁKA i ŁKA z PKP IC na obszarze Łodzi pociągami dalekobieżnymi można podróżować na podstawie biletów komunikacji miejskiej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony