Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Bezpłatne przejazdy m.in. rogowską wąskotorówką

Kasper Fiszer 10.06.2018 54

Łódzkie: Bezpłatne przejazdy m.in. rogowską wąskotorówką
Pociąg na Kolei Rogowskiejfot. Kasper Fiszer
W tym roku wycieczek z cyklu „Pociągiem w Łódzkie” będzie niewiele, ale dla sympatyków kolejnictwa mogą okazać się wyjątkowo atrakcyjne. Na pewno bez opłat będzie można pojechać z Łodzi do Rogowa i dalej wąskotorowym pociągiem do Jeżowa. Być może samorządowi województwa łódzkiego uda się także zorganizować przejazd po nieczynnej linii z Tomaszowa Mazowieckiego do Spały.
Znamy już najważniejsze założenia dotyczące tegorocznej edycji projektu „Pociągiem w Łódzkie”. W jego ramach łódzki urząd marszałkowski organizuje w każdym sezonie letnim kilka do kilkunastu wycieczek kolejowych połączonych z możliwością zwiedzania najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc regionu. Samorząd ogłosił niedawno postępowanie na obsługę przewodnicką przejazdów, w treści którego zamieszczono wstępny grafik kursów.

Województwo chce pozyskać finansowanie zewnętrzne

Harmonogram zakłada organizację sześciu wycieczek: 23 czerwca i 28 lipca do Rogowa (wizyta w arboretum i przejazd kolejką wąskotorową), 18 i 25 sierpnia do Arkadii i Nieborowa (obie opisane jako „dedykowane seniorom z Kartą Seniora”), 29 września do Spały (w ramach wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki) i 14 lipca do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego (pociągiem do Skierniewic). Ostatni przejazd ma być skierowany do mieszkańców Koluszek i Tomaszowa Mazowieckiego. Pozostałe kursy rozpoczną się w Łodzi.

Choć zaplanowana oferta jest skromniejsza niż w latach ubiegłych, na razie pewna jest organizacja jedynie połowy z wymienionych powyżej przejazdów. – W związku z faktem, iż województwo łódzkie jako [potencjalny] beneficjent projektu „Pociągiem w Łódzkie” nadal oczekuje na decyzję Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w kwestii dofinansowania, uruchomione na razie zostaną trzy wycieczki. Będą to dwa wyjazdy do Rogowa i przejazd 25 sierpnia do Arkadii i Nieborowa – mówi Grzegorz Sławiński z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Przewoźnikiem normalnotorowym będzie ŁKA, wąskotorowym – FPKW

– W przypadku przyznania dotacji zostaną zrealizowane kolejne trzy wycieczki zgodnie z zamówionymi kierunkami – zapewnia nas przedstawiciel samorządu. UMWŁ rozstrzygnął tymczasem postępowanie w trybie zapytania ofertowego i wybrał jedyną przedstawioną w nim ofertę. Opiekę przewodnicką wszystkich sześciu wycieczek zapewni więc Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, które oczekuje w zamian ok. 47 tys. zł brutto.

Wszystkie przejazdy mają być nieodpłatne, konieczne będzie jedynie zamówienie biletów przez internet i odebranie ich w siedzibie Łódzkiej Organizacji Turystycznej. Bez dodatkowych opłat będzie można więc pojechać także pociągiem Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała (dawnej Rogowskiej Kolei Dojazdowej). – Przejazd kolejką wąskotorową na trasie Rogów - Jeżów - Rogów będzie indywidualnie dopasowany do potrzeb naszego projektu – zapowiada Grzegorz Sławiński. Kursy będą więc niezależne od realizowanych w sezonie letnim przejazdów rozkładowych. Przewoźnikiem na torze normalnym będzie Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Wyjątkiem jest tu wyjazd do Spały, który – jeśli się odbędzie – zostanie zrealizowany przez Przewozy Regionalne.

Przypomnijmy, że niezależnie od wycieczek „Pociągiem w Łódzkie” realizowane będą także przejazdy z cyklu „Pociągiem w Filmowe Łódzkie”.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony