Partnerzy serwisu:

Łódź Żabieniec: Modernizacja stacji w latach 2019–2021

Kasper Fiszer 08.01.2018 3,3k

Łódź Żabieniec: Modernizacja stacji w latach 2019–2021
Wejście do przejścia podziemnegofot. Kasper Fiszer
Poziom wody w przejściu podziemnym pod peronami stacji Łódź Żabieniec jest stale monitorowany – zapewnia PKP PLK. Zalewanie go dawniej bardzo utrudniało dostanie się na pociąg, dziś problem ten został względnie uregulowany. Diametralna zmiana nastąpi jednak dopiero za kilka lat, kiedy zarządca infrastruktury przeprowadzi kompleksową modernizację żabienieckiej infrastruktury pasażerskiej.
Pod koniec 2016 r. informowaliśmy o problemach występujących na stacji Łódź Żabieniec. Przejście podziemne prowadzące na perony było regularnie zalewane wodą, przez co dojście na pociąg w deszczowe dni stawało się bardzo utrudnione. Zarząd nad obiektem od PKP SA przejęło wówczas PKP PLK, zapowiadając jednocześnie początek przygotowań do modernizacji infrastruktury przystankowej, w tym przejścia.

Wiemy, kiedy nastąpi finał długiego procesu przygotowań

– Przejęcie techniczne [przejścia podziemnego] umożliwi rozpoczęcie czynności związanych z projektem modernizacji obiektu. Należy jednak mieć świadomość, że będzie to proces długotrwały – zapowiadał wówczas Łukasz Kwasiborski z Zespołu Prasowego PKP PLK. – Konieczna jest regulacja własności gruntów (część obiektu znajduje się na terenie należącym do miasta). Niezbędne będzie też pozyskanie środków finansowych, stosownych projektów czy pozwoleń administracyjnych na modernizację – tłumaczył.

Dziś wiemy już, że gruntowny remont będzie przeprowadzony w ramach większej inwestycji infrastrukturalnej. – W ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 15 i 16 na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz – Kutno” przejście zostanie przebudowane. Zainstalowane zostaną windy, nowe oświetlenie oraz odwodnienie – mówi dziś Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Jak dodaje rzecznik prasowy zarządcy infrastruktury Mirosław Siemieniec, prace pomiędzy Łodzią Kaliską a Zgierzem realizowane będą w latach 2019 – 2021, a poprawie ma ulec także stan infrastruktury w Zgierzu.

W razie potrzeby PKP PLK korzystają z pomp osuszających przejście

Jak zapewniają służby prasowe PKP PLK, do czasu przeprowadzenia dużych robót pasażerowie nie będą musieli brodzić po kostki w wodzie, co zdarzało się w okresie sprawowania zarządu nad przejściem podziemnym przez PKP SA. – Stale monitorujemy sytuację w przejściu podziemnym. Jeśli po obfitych opadach pojawi się woda w tunelu, uruchamiane są pompy, która odprowadzają ją do kanalizacji. Firma odpowiedzialna za sprzątanie obiektu regularnie sprawdza stan czystości – powiedział nam Karol Jakubowski.

Przystanek pasażerski na stacji Łódź Żabieniec bywa wciąż nazywany dworcem, choć budynek, w którym dawniej mieściły się kasy biletowe, dziś zajmuje restauracja. Rola dworca na przełomie wieków znacznie spadła, ale w ostatnim okresie ponownie wzrosła. W bezpośrednim sąsiedztwie peronów stanął bowiem nowy gmach łódzkiego ZUS-u, a stosunkowo dobra oferta Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej sprawia, że wielu pracowników i petentów dojeżdża tam pociągiem.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dworce kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony